Управління культури Департаменту культури, молоді та сім'ї Полтавської міської ради

Вічний календар. Іван і Феба. Мондегрін…

28.12.20, 08:08

Рік добігає кінця – саме час переглянути полиці з улюбленими книжками та запастися новинками…

Комітет Національної премії імені Тараса Шевченка визначив короткий список претендентів на перемогу у шести номінаціях. І якщо раніше премія асоціювалася з державним офіціозом, то цього року, як і минулого, серед номінантів стало помітно більше авторів сучасних та актуальних робіт, яких справді знає хтось, крім членів журі.

1

До переліку в номінації «Література» потрапили романи Володимира Рафєєнка «Мондегрін (пісні про смерть і любов)», Ваcиля Махна «Вічний календар» та Оксани Луцишиної «Іван і Феба», а також книга поезій Олени Герасим’юк «Тюремна пісня». Хто переможе – дізнаємося на початку 2021 року.

2

Роман Василя Махна однозначно сподобається всім, хто любить великі літературні форми, історичні романи, велику кількість персонажів і родинні таємниці. «Вічний календар» – своєрідний український літопис, масштабна родинна сага, в якій поєднуються, переплітаються, співіснують і антагонізують історії кількох українських сімей від ХVII століття до наших днів. Тло – всесвітня історія, в якій ніколи не бракувало ні воєн, ні зрад, ні одвічної жаги до життя. Герої роману Василя Махна несуть у собі риси різних поколінь, національних характерів і ментальностей, протистоять часу й обставинам, витворюють і продовжують себе, повсякчасно утверджуючи одвічний постулат: історія насправді не вчить, вона тільки гартує.

3

«Іван і Феба» Оксани Луцишиної – це, з одного боку, повернення у важливі для України дев’яності роки минулого століття, а з іншого – історії про особисті маленькі революції, про те, як вони розпалюються й згасають або трансформуються у щось нове... Незалежність – красиве й величне слово, та це не лише про незалежність України, і починається вона не на граніті і не зі слоганів. Незалежність – це те, що кожен мав би створювати у себе вдома… Дівчинка, що хотіла стати поеткою, застрягла в материнстві та ґаздуванні. А хлопець, що боровся за свободу там, на рівні країни, здається, втратив її тут, на рівні дому…

4

«Мондегрін» означає «недочуте» або «спотворення почутого». «Мондеґрін» – це ліро-епічна поема про життя переселенця в Києві. Дуже щира та важлива книга, в якій Володимир Рафєєнко ставить чимало питань, пов’язаних із національною ідентичністю українців, мовою, культурою і світосприйняттям. «Мондеґрін» буде до смаку передусім любителям оригінальних поворотів літературної форми, гри з культурними кодами та зі словами, незвичних і неоднозначних переосмислень елементів реальності… Протягом усього роману героєві не дає спокою кобиляча голова, яка є втіленням його дитячих страхів. Що вона символізує, належить дізнатися читачу. Як і зробити різні, не завжди приємні висновки про те, хто ми і куди прямуємо.

Нагадаємо, Шевченківська премія – найвища в Україні творча відзнака за вагомий внесок у розвиток культури та мистецтва у номінаціях «Література», «Публіцистика, журналістика», «Візуальне мистецтво», «Кіномистецтво», «Театральне мистецтво» та «Музичне мистецтво».

Бібліотекарі бібліотеки-філіалу № 1 Полтавської МЦБС щиро бажають усім радісних, теплих і затишних читань.

Читаймо, бо ми того варті!

Всі новини
Шукайте нас у соцмережах
Закони України
Полтавська міська рада
Веб-портал відкритих даних
Полтавської міської ради
Міністерство культури та інформаційної політики
Український інститут
національної пам'яті
Дія