Управління культури Департаменту культури, молоді та сім'ї Полтавської міської ради

У виставковій залі Полтавської дитячої художньої школи відкрилася ювілейна виставка Лідії Орел

13.03.23, 11:13

Орел Лідія Олексіївна — викладач вищої кваліфікаційної категорії, викладач-методист Полтавської дитячої художньої школи, член Полтавського обласного осередку спілки майстрів народного мистецтва України, майстриня декоративного розпису і писанкарства.

Протягом усієї трудової діяльності займається дослідженням і відродженням регіональних особливостей полтавського декоративного розпису та писанкарства.

Наразі 30 полтавських писанок та дерев’яна іграшка “Коник” зберігаються у фондах Полтавського краєзнавчого музею імені Василя Кричевського.

Текстильні колажі з писанками “Писанкове дерево”, “Україночка” та “Ранні пташки росу п’ють” зберігаються у приватних колекціях Японії, Австралії і Канади, Декоративний розпис. Диптих «Півники» переданий в дар в серпні 2022 року українській громаді «Джерельце» м. Токіо (Японія ), диптих «Той сам себе губить, хто чужую жону любить» переданий в дар українській громаді в Німеччину в лютому 2023 року для продажу на благодійному аукціоні по збору коштів для ЗСУ.

Ще зі студентських років і протягом всієї трудової діяльності спочатку на посаді викладача Гадяцького коледжу культури і мистецтв ім.І.П.Котляревського, а згодом, викладача Полтавської дитячої художньої школи, займається графікою і акварельним живописом.

Декоративний розпис і писанкарство є особливим захопленням майстрині.

По-справжньому вона відкрила для себе ці види декоративно-прикладного мистецтва протягом останніх 6 років.

У 2018 році майстриня починає вивчати і відтворювати орнаментику полтавської писанки. Пише переважно полтавські писанки, які вирізняються яскравістю кольорів - жовтий, зелений, червоний, - та крупними візерунками з рослинними та зооморфними мотивами, безконечниками, зірками, солярними знаками. У 2019 році Персональна виставка “Писанки Полтавщини” експонувалася у Полтавському краєзнавчому музеї імені Василя Кричевського.

Наразі ця колекція з полтавських писанок зберігається у фондах музею.

Значну частину представленої експозиції виставки займають композиції, створені на основі традиційного полтавського розпису. Вивчення першоджерел, ознайомлення з музейними колекціями спонукали майстриню до глибшого вивчення особливостей полтавського розпису, надихнули її на відродження цього унікального мистецького явища, на створення власних композицій у стилі полтавського розпису.

Особливістю стилю Лідії Орел є поєднання рослинних елементів з образами птахів, тварин, риб, комах, сюжетних композицій. Цікава подача образу Мамая – козака-воїна, бандуриста, уславленого в легендах і народних піснях. Композиції зображені на зеленому, синьому, чорному, коричневому, жовтому тлі. Її творчість – це подальший шлях розвитку мистецтва полтавського розпису на сучасному етапі, адже вона демонструє як прихильність до традицій, так і новітнє ставлення до народної картини.

Лунала чарівна саксофонна музика, яку подарував викладач по класу дерев’яних духових інструментів Полтавської дитячої музичної школи №3 ім. Б.Гмирі Вадим Шаповалов. До привітання ювілярки долучилися адміністрація, трудовий колектив школи. Також Подяку міського голови з врученням нагрудного знаку передала начальник відділу культурно-мистецької роботи Департаменту культури, молоді та сім`ї Полтавської міської ради Тетяна ГУРІНА.

Всі новини
План роботи
27.11.2023 – 03.12.2023
Афіша
Шукайте нас у соцмережах
Закони України
Полтавська міська рада
Веб-портал відкритих даних
Полтавської міської ради
Міністерство культури та інформаційної політики
Український інститут
національної пам'яті
Дія