Управління культури Департаменту культури, молоді та сім'ї Полтавської міської ради

Цікаві історії про комікси

08.02.21, 09:45

Комікс (від англ. comic — комедійний, комічний, смішний). Дослівно означає «послідовне мистецтво», яке використовує прийом «далі буде». Послідовні малюнки, зазвичай з короткими текстами, створюють певну зв’язну розповідь. Тексти мають специфічну форму «мовної бульки» («мовної хмарки», «мовного димка», виноски), яка передає мову чи думку персонажу, заголовки, титри.

В 1833 році швейцарський письменник і педагог Родольф Топфер видає першу книгу коміксів «Histoire de M. Jabot». Він пропонує свої історії в картинках як альбоми — які часто поширює сам.

В 1854 році виходить самостійна книжка-альбом французького художника Ґюстава Доре «Історія Святої Русі». Цей твір вважається одним із перших провісників мистецтва коміксу (протокомікс).

1

«Ведмедик і тигр» перший американський комікс, який був виданий у 1892 році. Відомим творцем коміксів був Рудольф Деркс. Саме він вигадав «бульбашки» — рамочки, в яких розміщують мову персонажів.

Далі відбувається бурхливий розвиток, з’являються нові герої. Створюються цілі видавничі компанії, що спеціалізуються на виданні коміксів: «Marvel», «DC», «Dark Horse» і «Image Comics».

5

Зараз полицях книгарень почали з’являтись на українські комікси. Вони пройшли стрімкий шлях від козацьких історій до фантастичних новел у космічному просторі.

Першим ексклюзивом коміксу українського видавництва вважається «Шовкова Держава» Фелікса Добріна, виданий у Києві в 1990 році. У тому ж році виходить «Облога Києва печенігами» від Сергія Позняка. В коміксі описана вигадана історія про мужнього юнака, який у 968 році врятував столицю від печенігів.

Веселим прикладом коміксу про козаків є «Марко Пиріг, Запорожець. Як Пиріг став Пирогом» – комікс 1992 року, намальований Олександром Гайдученко. У ньому розповідається історія героя Марка Пирога, та його подорож до Запорізької Січі.

2

Не менш цікавими виданнями коміксів є історії Гоголя «Вій», «Тарас Бульба», Івана Франка «Захар Беркут», Івана Нечуя-Левицького «Кайдашева сім’я», Миколи Куліша «Мина Мазайло» та інші. Класичні твори української літератури у форматі коміксів зажили новим життям. Видавці таким чином хотіли привернути увагу молодшого покоління аби після коміксів вони захотіли прочитати оригінали оповідань українських класиків.

3

2013 рік – початок Революції гідності в Україні. У цей непростий час виходить «Мальована історія незалежності України». Над книгою майже два роки працювали письменники брати Капранови. У них була важка задача – проілюструвати визначні події українського історії, зробити цікавих героїв, аби привернути увагу якомога більшої аудиторії.

6

Не менш відомим у 2014 році став комікс «Кіборги» про війну на Сході і людей, які захищали територіальну цілісність України.

4

Нещодавно бібліотекарі бібліотеки-філії № 3 завітали до школи № 37 де познайомили своїх найменших читачів із сучасними коміксами та з історією їх появи.

Всі новини
План роботи
15.08.2022 – 21.08.2022
Афіша
Шукайте нас у соцмережах
Закони України
Полтавська міська рада
Веб-портал відкритих даних
Полтавської міської ради
Міністерство культури та інформаційної політики
Український інститут
національної пам'яті
Дія