Управління культури Департаменту культури, молоді та сім'ї Полтавської міської ради

Террі Пратчет. Людина, що знала, як насолоджуватися життям … і книгами

28.04.23, 09:47


Світ, де найпростіше може виявитися найскладнішим, звичайне слово набуває неймовірної глибини, а звичні фрази-шаблони оживають та стають самостійними дійовими особами. Світ, в якому – не без халеп, звісно – вживаються гноми та тролі, люди і чарівники, вампіри та перевертні, собаки, що розмовляють, і ґорґульї, що служать у поліції… Світ Террі Пратчетта. Дискосвіт – плаский світ, що має форму диска й перебуває на спині черепахи, яка несе його через космос. Він і справді плаский, як би банально це не звучало, проте чимось дуже нагадує інший, круглий… Дістатися туди доволі непросто, але можливо, зайнявши пасажирське сидіння червоного Tesla Roadster або відкривши одну із книг Террі Пратчетта з серії «Дискосвіт», що налічує близько шістдесяти творів. Ось і все – ви потрапили на гачок!..
Його історії захопливі, смішні і ніколи не бувають «порожніми» – читаєш про чергову магічну пригоду, переживаєш, смієшся, а наступної миті тобі відкривається істина, злегка, мимохідь, і, ніби нічого такого і не сталося, історія продовжується собі далі… З чого почати читати Пратчетта? Його романи не мають властивостей «серіалу», починати можна з будь-якого, все одно зорієнтуєтеся у світі – деякі особливості світобудови автор навмисно повторює для тих, хто почав знайомство з Дискосвітом не з перших романів. Кожен твір самостійний та самоцінний. Просто треба знайти свій. Той, хто любить карколомні пригоди, «екшн», замішаний на гуморі та пародії, може починати з Ринсвінда. Окрім того, романи про Ринсвінда перенасичені посиланнями на твори фентезі кінця XX ст., тож фанатам фентезі «меча і магії», які вже трохи стомилися від пафосу й високого стилю, – сюди. Детективні урбаністичні сюжети романів про Нічну Варту часто захоплюють людей логічного складу мислення. Зв’язок людини й землі, усвідомлення глибинного коріння, сільський колорит, який нагадає нам наші рідні терени, – все це романи про відьом. Романи про Смерть – про вічне, про місце людини у Всесвіті, про загальні закономірності світобудови й людської душі, про баланс між порядком і хаосом, життям та смертю, про неспинний плин часу.
Сьогодні Террі Пратчетту виповнилося б 75 років! Він народився 28 квітня 1948 року в Беконсфільді, Англія. Батьки забезпечили сину найкраще, яке могли, дитинство та подарували важливі на все життя спогади. Адже про батька, про його давні історії, про війну в Індії, про дідуся, Террі згадував доволі часто. Мама читала і розповідала казки, а згодом хлопець уже сам брав із бібліотеки книги. В 13 років у шкільному журналі опублікував своє перше оповідання «Бізнес-суперники», а за два роки це ж оповідання – у журналі «Science Fantasy», за що отримав перший гонорар, на який придбав свою першу друкарську машинку. У 1965 році покинув Вищу технічну школу Вайкомб і влаштувався журналістом у місцеву газету, де йому доручили вести щотижневу колонку оповідань для дітей. Під час одного з інтерв’ю Террі познайомився з Пітером Бандер ван Дюреном, своїм майбутнім видавцем і літературним агентом, який зацікавився колонкою і погодився опублікувати перший роман Пратчетта – «Люди Килима». Це був 1971 рік… У 1979 році Террі покинув журналістику, щоб стати прессекретарем Центральної ради виробництва електроенергії, що керувала чотирма атомними електростанціями. Покинув журналістику, та не покинув писати: спочатку це була звичайна пародія на фентезі, з невдахою-чарівником, дивними артефактами і магією, яка працює, як їй заманеться. Згодом історій стало значно більше, а разом з ними – і персонажів, окремі лінії переросли у цикли, світ ожив, а до Пратчетта прийшов справжній успіх. Він залишив роботу, повністю присвятивши себе літературній діяльності. Кожна нова книга лише в Англії у перші тижні продажу розходилася накладом в 500 тисяч екземплярів. 1998 року за внесок у літературу він став офіцером Ордену Британської імперії, а 2008-го отримав звання лицаря-бакалавра…
На 59 році життя у письменника діагностували рідкісну форму хвороби Альцгеймера. Він не став приховувати свою проблему від шанувальників і почав власну кампанію з підвищення обізнаності про це захворювання та пожертвував мільйон доларів на дослідження. Не дивлячись на прогресування хвороби, продовжував писати. Через кілька місяців після того, як Террі Пратчетт закінчив черговий роман про Дискосвіт, у березні 2015 року він мирно помер у себе вдома у Вілтширі, в оточенні рідних, поруч з улюбленим котом, що спав на його ліжку…
Сер Теренс Девід Джон «Террі» Пратчетт прожив яскраве життя. І продовжує жити. «Яскрава, кумедна, прониклива, тепла і добра людина, людина з безмежним терпінням, людина, що насправді знала, як насолоджуватися життям … і книгами. Він вижив завдяки Бабуні Дощевіск, Няні Яґг, Морту, Смерті, Смерті Щурів, командору Ваймсу, Бібліотекарю, Коену-Варвару, чарівникові Ринсвінду … та сотням інших незабутніх персонажів, чиї пригоди будуть продовжувати тішити і дивувати читачів у всьому світі ще багато прийдешніх років» (Джордж Р.Р. Мартін).
Сьогодні Террі Пратчетту виповнилося б 75 років! Цей допис до ювілею письменника підготували бібліотекарі бібліотеки-філії № 1 ЦБ Полтавської МТГ. Творча спадщина Террі Пратчетта не обмежується серією про Дискосвіт. Він також написав кілька романів про Джонні Максвелла – хлопчика-геймера, якому вдалося потрапити всередину комп’ютерної гри і врятувати Всесвіт, серію «Номи» про 10-сантиметрових інопланетян та їхні пригоди на Землі, а також роман про юного Фінта, що живе в Лондоні вікторіанської епохи. Особливе місце у творчості Пратчетта займають твори, написані у співавторстві з Нілом Гейманом, Стівеном Бакстером, Йєном Стюартом і Джеком Коеном.
На початку 2017 року «Видавництво Старого Лева» анонсувало видання книжок серії «Дискосвіт». І ось уже двадцять шість книг Террі Пратчетта одягли обкладинки українською. Його творчий доробок налічує мільйони слів, його світ має мільйони прихильників. Долучаймось до читання разом з книгозбірнями Полтавської МТГ!
Читаймо, бо ми того варті!

Всі новини
План роботи
05.09.2023 – 12.09.2023
Афіша
Шукайте нас у соцмережах
Закони України
Полтавська міська рада
Веб-портал відкритих даних
Полтавської міської ради
Міністерство культури та інформаційної політики
Український інститут
національної пам'яті
Дія