Управління культури Департаменту культури, молоді та сім'ї Полтавської міської ради

Сторінки нашої минувшини

07.03.23, 14:30

У березні минає 167–ма річниця від дня народження Порфирія Денисовича Мартиновича, талановитого художника та етнографа.

Для музею Полтавського літературно-меморіального музею І, Котляревського ім»я П. Мартиновича говорить багато про що. Адже він перший ілюстрував поему «Енеїда», створивши до неї образний ряд ще у 1873 – 1874 рр. Нажаль, художник виконав малюнки тільки до перших двох частин «Енеїди». Молодий художник тоді був студентом Петербурзької Академії мистецтв, близько зійшовся з художниками-передвижниками, але Україна завжди жила у його серці.

Але живопис був не єдиним захопленням молодого Порфирія Мартиновича.
Під час літніх канікул він поспішає в Україну разом зі своїм приятелем О. Сластьоном, їздять селами, містами, відвідують ярмарки, замальовують етюди, збирають етнографічні матеріали.
Цей напрямок зацікавлень молодих художників яскраво проілюстровано в листі О. Сластьона до П. Мартиновича «…старі збирачі були дуже ледачі і ставились надзвичайно недбало до своєї справи. Коли б ми жили 30-40 років тому, то зібрали б стільки дум, скільки не снилось ні Максимовичу, ні Срезневському».
Результатом подорожей Україною та цікавих зустрічей з людьми, що були свідками цікавих історичних подій, або зберегли фольклорні та пісенні перекази про них стала книга П. Мартиновича «Українська старовина», що вийшла друком у 1904 році, та продовження цієї книги « Українські записи Порфирія Мартиновича», видана у 1906 році. Сьогодні це раритетне видання у якому зібрані рідкісні зразки українського героїчного епосу з коментарями та спогадами їх виконавців.

Нещодавно фондова збірка Полтавського літературно-меморіального музею І.Котляревського поповнилась цим цінним експонатом. Для нас цей збірник цікавий тим, що в ньому опубліковані спогади Христини Петрівни МорозовськоЇ – уродженої Сплітстессер , яка була хрещеницею І.П. Котляревського. Спогади містять унікальні свідчення про цікавинки старосвітського життя Полтавщини, вона зберегла пам»ять про зустрічі з Тарасом Шевченком та Миколою Гоголем.

Цей унікальний збірник рідкісних проявів українського життя позаминулого століття є цікавим екскурсом по сторінках нашої минувшини.

Всі новини
План роботи
26.02.2024 – 03.03.2024
Афіша
Шукайте нас у соцмережах
Закони України
Полтавська міська рада
Веб-портал відкритих даних
Полтавської міської ради
Міністерство культури та інформаційної політики
Український інститут
національної пам'яті
Дія