Управління культури Департаменту культури, молоді та сім'ї Полтавської міської ради

Полтава - місто видатних людей. Художник Микола Ярошенко

21.12.20, 16:13

Наш край багатий на незвичайних, неординарних людей, які досягають висот у науці, мистецтві, літературі.

Пропонуємо згадати ще одне ім’я видатного полтавця. Микола Ярошенко (1846 – 1898) – видатний художник-передвижник, український маляр-жанрист, який народився в сім’ї полтавського високоосвіченого шляхтича. Змалку хотів стати художником. Але батько мріяв про військову кар’єру для сина й віддав його до Полтавського кадетського корпусу. Там талант майбутнього художника відкрив викладач малювання І.Зайцев.

По завершенні військової кар’єри, у званні генерал-майора, повністю присвятив себе творчій праці художника. Товаришував зі знаним художником І. Крамським, Ярошенко його учень в імператорській Академії мистецтв. Член Товариства пересувних художніх виставок, після смерті І. Крамського став його керівником.

Твори художника сповнені гострого соціального змісту. Він зобразив тяжку долю народу, створив правдиві образи робітників і передової інтелігенції. Автор картин «Кочегар», «Ув’язнений», «Терористка», «Селянська дівчина». З-під його пензля з’явилась ціла галерея портретів відомих діячів науки, літератури, мистецтва: І.Крамського, Л.Толстого, Д.Менделєєва, І.Шишкіна та інших. Художник умів тонко підмічати індивідуальні риси людини, зазирнути в її душу.

Окрім полотен побутового плану, серії чудових портретів, майстер пензля залишив для нас і наступних поколінь чимало пейзажних картин. Він все своє життя був закоханий у навколишній світ, дивовижні краєвиди матінки-природи. І всю цю красу Микола Олександрович талановито відтворив своїм пензлем.

Творчість Ярошенка була пов’язана з Україною.

Художник часто приїздив на Полтавщину. Неодноразово бував у Полтаві, підтримував дружні стосунки з Г. Мясоєдовим, тут створив картини на українську тематику. Михайло Ярошенко - автор понад 400 полотен і 1000 малюнків. Творчу спадщину заповідав рідній Полтаві.

З 2006 року Полтавський художній музей (Галерея мистецтв) носить ім’я Миколи Ярошенка. Основу Полтавського художнього музею створила мистецька колекція Ярошенка. Це – твори малярства і альбоми малюнків художника.

Детальніше дізнатися про життя та творчість великого земляка ви зможете, завітавши до бібліотеки-філіал № 5.

Всі новини
Шукайте нас у соцмережах
Закони України
Полтавська міська рада
Веб-портал відкритих даних
Полтавської міської ради
Міністерство культури та інформаційної політики
Український інститут
національної пам'яті
Дія