Управління культури Департаменту культури, молоді та сім'ї Полтавської міської ради

(Не)Жіноча справа

12.02.24, 09:51


Проведіть невеличкий експеримент: попросіть своїх знайомих дітей, а також друзів чи колег намалювати вченого/вчену, самі намалюйте… От ви й провели аналог тесту Draw-a-Scientist Test («Намалюй ученого/-у»), який був розроблений у 1983 році. Подивіться тепер на малюнки. Скільки дітей та дорослих намалювали жінку науковицю? Коли вперше провели тест, проаналізували майже 5000 дитячих малюнків – первинне дослідження мало на меті з’ясувати, в якому віці у дітей з’являється стереотипне бачення вчених… Спробуйте вгадати, на скількох з них були намальовані жінки? 28. Лише на 28 малюнках були зображені жінки. Й усі ці малюнки були зроблені дівчатами.

А тепер пригадайте: на портретах «видатних науковців» у шкільних чи університетських кабінетах ми бачимо переважно чоловіків. Так вже склалося, що серед науковців постаті жінок завжди були поодинокими. Згадується Гіпатія, Марія Склодовська-Кюрі, Розалінд Франклін, Софія Ковалевська і… все. Серед лауреатів Нобелівської премії за наукові досягнення лише 20 жінок. І це не через брак бажання чи розумових здібностей. Це через брак можливостей, опір та стереотипи. З давніх часів наука вважалася «не жіночою справою». Історії жінок науковиць – це не просто історії досягнень, це історії спротиву та боротьби. Але ті часи давно минули, сучасний світ відкриває можливості для усіх бажаючих та здібних до розвитку та відкриття нових горизонтів не залежно від статі чи інших відмінностей між людьми. Однак і в XXI столітті жінки стикаються з дискримінацією в галузях природничих, технічних, інженерних та математичних наук: публікують менше наукових праць, отримують менші виплати за свої дослідження і не просуваються кар’єрними сходами так, як чоловіки. Тому з 2015 року, Генеральна Асамблея ООН запровадила спеціальний день – Міжнародний День жінок і дівчат у науці, який відзначають 11 лютого. Це не просто свято, а привід згадати всіх жінок науковиць та дати поштовх молодим талантам проявити себе задля нових відкриттів.

Серед видатних українок, які змінили і продовжують змінювати світ науки: історикиня Наталія Полонська-Василенко, біологині Валентина Радзимовська, Нана Войтенко та Марія Байляк, епідеміологиня Наталія Виноград, фізикині Ніна Мороженко та Юлія Безвершенко, математикині Ніна Вірченко та Марина В’язовська, біофізикиня Ольга Броварець.

Тож бібліотекарі бібліотеки-філії № 1 Центральної бібліотека Полтавської МТГ вітають всіх жінок науковиць та дівчат, які мріють про науку й наукову діяльність і наполегливо рухаються до цілі!

Всі новини
План роботи
26.02.2024 – 03.03.2024
Афіша
Шукайте нас у соцмережах
Закони України
Полтавська міська рада
Веб-портал відкритих даних
Полтавської міської ради
Міністерство культури та інформаційної політики
Український інститут
національної пам'яті
Дія