Управління культури Департаменту культури, молоді та сім'ї Полтавської міської ради

Не багата я і проста, но чесного роду …

09.09.20, 08:02

Розгорніть і прочитайте "Наталку Полтавку": ви здивуєтесь, наскільки це розкішний, живий, багатошаровий та досі суперактуальний – навіть політично! –текст… (Оксана Забужко)

Невелике губернське місто Полтава на початку ХІХ сторіччя майже нічим не відрізнялося від навколишніх великих степових сіл. Але, чи то за промислом Господнім, чи то за дивним збігом обставин, містечко на вісім тисяч городян, де навіть газети губернської не видавалося, стало осередком справжньої культурної революції.

У далекому 1816 році одним із двох директорів Полтавського вільного театру став Іван Петрович Котляревський. Спочатку піонерам національної сцени було важко: через брак глядачів вистави часто доводилося скасовувати, а ще й тодішній репертуар театру був настільки далеким від звичайного життя, що… Що Іван Петрович вирішив написати народну п’єсу, де б розповідалося не про абстрактних героїв із подвигами та стражданнями, а про звичайних людей. І йому це вдалося! 1819 року на сцені Полтавського театру з’являється нова для української літератури драма – «Наталка-Полтавка».

Отже, перша справжня українська п’єса... Очевидці розповідали, яке враження справила та вистава. Глядачі слухали пісні, затамувавши подих, деякі – плакали. Більшість вперше узріли сцену, вперше бачили й артистів. У більшості була думка, що то все «насправді», і полтавчани щиро гнівалися, коли їм суперечили на те. Таке ставлення було типовим не тільки для Полтави...

До 1821 року Полтавський театр став провідним в Україні та зажив доброї слави.

Правду говорять: всьому свій час. Ще навчаючись у школі, мало хто, на жаль, читав «Наталку Полтавку» зі щирою цікавістю. Ми пам’ятаємо лише кліше про «перший драматичний твір нової української літератури» та «праматір української драми». А п’єса ця нешаблонно жива, дотепна і сумна водночас. У дорослому віці зовсім інакше сприймаються і перли Виборного та Возного, і незавидна доля Терпелихи, і наївність першого молодого кохання Наталки та Петра… А ще, чи знаєте ви, що...

До 251-ї річниці з дня народження Івана Котляревського та 201-ї річниці «Наталки Полтавки» бібліотекарі бібліотеки-філії № 1 Полтавської МЦБС зібрали маловідомі факти про найвідомішу українську п’єсу в інформаційному дайджесті. Звертаємо вашу вагу на те, що в дайджесті було використано фотографії з вистави «Наталка Полтавка» Полтавського академічного обласного українського музично-драматичного театру імені Миколи Гоголя. Приємного перегляду.

Читаймо, бо ми того варті!

Многая літа, Іване Петровичу!

Всі новини
Шукайте нас у соцмережах
Закони України
Полтавська міська рада
Веб-портал відкритих даних
Полтавської міської ради
Міністерство культури та інформаційної політики
Український інститут
національної пам'яті
Дія