Управління культури Департаменту культури, молоді та сім'ї Полтавської міської ради

Нарешті дочекалися!!! Довгоочікуваний сніжок закутав наше місто у пухкеньку білу шубку. Це ніби подарунок до свята.

16.01.21, 15:23

А чи знаєте, що 17 січня - Всесвітній день снігу, а також Міжнародний день зимових видів спорту. Саме з подачі Міжнародної федерації лижного спорту цей день було вирішено відзначати кожної третьої неділі січня.

Для нас сніг не є якоюсь дивиною. Ми його бачимо кожної зими (тепер можна сказати майже), ходимо по ньому, не задумуючись що ж він собою представляє. А даремно, адже він є частиною дивовижного творіння. Бібліотекарі філіалу №3 пропонують вам дізнатись цікаві факти про сніг.

1

1. Сніг "брудний"

Ми звикли вважати сніг ледь не синонімом слова "чистота". Але насправді жодна сніжинка не може з’явитися без... сміття. Мікроскопічні частинки пилу, попелу, молекула газу, навіть бактерія, взаємодіючи з вологою в атмосфері, утворюють ядро, навколо якого за низької температури й "нарощуються" кристали води. Так з’являється сніжинка - сама по собі, без ядра, вона з’явитися не може.

2. Магічне сніжне число

Усі сніжинки шестикінечні (шестикутні або шестигранні - сніжинки бувають і у вигляді циліндрів), інших не буває! Молекули води, що складаються з атома кисню і двох атомів водню (H20) завжди мають V-подібне з’єднання. А при замерзанні завжди об’єднуються в групи по шість.

4

3. Однакових сніжинок не буває

Але це не точно. Вважається, що візерунок і конструкція сніжинки неповторні та двох однакових у природі не існує. Але це лише теорія, яку неможливо ні підтвердити, ні спростувати. В одному лише кубометрі снігу - 350 мільйонів сніжинок. А скільки їх у Всесвіті?! Тож навіть за теорією ймовірності шанс знайти дві однакові сніжинки - вище 0 відсотків.

4. Чи є життя на Марсі?

Щодо життя не впевнені, а от сніг на Марсі є. Навіть два види: звичний нам, і "марсіанський" - замерзлий вуглекислий газ, що випадає у вигляді опадів, візуально схожих на туман. Марсіанські сніжинки не склеюються між собою. Тож у майбутньому Марс міг би стати ідеальним місцем для змагань з лижних гонок або біатлону - там могли б відбуватися чемпіонати світу, а точніше Всесвіту.

5.Сніг не тане на сонці

Сніг відбиває до 95% сонячного світла, тому майже не тане під впливом сонячної енергії. Саме тому вершини гір навіть улітку за плюсової температури на висоті залишаються покриті білими "шапками". Причина - у відносній чистоті повітря в горах. Адже тане сніг з іншої причини: пил, що осідає на нього, нагрівається - оці розігріті сонцем частки і розтоплюють сніг.

6. 50 відтінків білого

У мовах північних народів з ескімосько-алеутської групи для різного виду снігу - своє слово. Таких - більше 20-ти. Деякі лінгвісти нарахували навіть більше 50-ти. Правда, точаться суперечки про те, що вважати словом, а що просто коренем слова, з якого можна створити безліч нових слів.

У мові ескімосів такий корінь "tla". І похідні від нього: briktla - сніг, з якого можна побудувати іглу (житло), striktla - сніг, що не підходить для будівництва, sotla - блискучий сніг. Але є, наприклад, слово trinkyi, що не має кореня "tla". Ним називають перший сніг. Однак, це не рекорд. У мові саамів, народу, що живе століттями в Лапландії, на півночі Скандинавії, таких слів більше сотні.

3

7. Столиць зимових Олімпіад насправді не одна

Якщо сьогодні ще й День зимових видів спорту, то не зайвим буде і такий факт. Майже всі Зимові Олімпійські ігри відбуваються не в одному місті, хоча ми, за звичкою, називаємо той, де відбуваються церемонії відкриття і закриття Ігор: Ванкувер-2010, Сочі-2014, Пхьончхан-2018, Пекін-2022. Просто в програму Зимових Олімпіад входять як змагання на снігу, так і на льоду. І побудувати стадіони для турнірів з хокею і керлінгу, катки для змагань фігуристів і ковзанярів логічніше в місті. Там, де розвинена транспортна інфраструктура, є аеропорти і таке інше. А от траси для гірських лиж або споруди для фристайлу - тільки в горах. Так буде і на Олімпіаді-2022, де в Пекіні відбудуться змагання на льоду, а за сніговими видами спортсменам і уболівальникам доведеться відправитися в передгірне місто Чжанцзякоу. Яке взагалі-то розташоване за 200 кілометрів від столиці Китаю. Але зате там сніг точно буде, а в Пекіні - не факт.

8. Чемпіони світу з гри в сніжки

Шкода, що до офіційних зимових видів спорту не входить найулюбленіша народна забава - гра в сніжки. Наймасовіший бій у сніжки відбувся 2013 року в Сієтлі (США). У ньому взяли участь 5 834 людини і цей результат зафіксовано у Книзі рекордів Гіннесса.

5

Всі новини
Шукайте нас у соцмережах
Закони України
Полтавська міська рада
Веб-портал відкритих даних
Полтавської міської ради
Міністерство культури та інформаційної політики
Український інститут
національної пам'яті
Дія