Управління культури Департаменту культури, молоді та сім'ї Полтавської міської ради

Марія Башкирцева. Художній спадок

23.11.20, 10:00

Париж, 1877 рік. Приватна Академія живопису Рудольфа Жульєна.

Заможна іноземка зумисне запізнилась на свій перший урок: стильно загорнувшись у розкішні хутра, у супроводі покоївки та крихітного цуцика, справивши на присутніх належне враження своїм розкішним білим вбранням. Хтось із дівчат зневажливо пхекнув, мовляв, ще одна нудьгуюча збирається опановувати живопис!..

1

Надвечір, забрьохавшись по самі вуха й зіпсувавши сукню, під глузливі погляди колежанок вона мовчки пішла додому. Наступного дня мадемуазель Башкирцева, вдягнена в простий робочий одяг, прийшла до класу заздалегідь.

У перший тиждень занять меткі на око штатні педагоги живопису – а викладали тут провідні художники Франції – одностайно розпізнали в учениці природну обдарованість. І на заняття в Пасаж Панорам навідався сам мсьє Жульєн.

– Мені здавалося, що її студії – то примха розпещеної дитини, але мушу визнати, що вона справді працює. У неї є сила волі, і вона щедро обдарована. Якщо так триватиме й надалі, за три місяці її малюнки можуть прийняти на Салон, – не ховаючись від принишклого класу, сказав він викладачам.

Походивши навколо юної вихованки, переглянувши її ескізи, майстер не йняв віри, що маленька «Марі Рюс», як він відтоді називав Марію Башкирцеву, ніколи раніше не брала уроки професійного малювання.

– У вас, мадемуазель, є все, чому не навчитися. Розумієте? – звернувся до Марії…

2

Семирічний курс навчання у престижному закладі українка опанувала за два роки. Працювала по 12-14 годин на добу… На академічному конкурсі творчих робіт 1879 року вона здобула велику медаль, випередивши старшокурсників.

Картини, що регулярно виставлялися на паризьких Салонах, не лише викликали підвищений інтерес у поціновувачів живопису та схвальні відгуки в пресі, але й знаходили покупців, хоч матеріальної скрути заможна родина Башкирцевих не відчувала ніколи.

Вона стала першою жінкою-художницею у світі, роботи якої було представлено в Луврі…

Напівхвора дівчина майже ночувала за мольбертом. Одного дня збагнула: вона добровільно замурувала себе в мистецтві. Та це тривало не так довго, як вона передбачала.

Картини, малюнки, ескізи та скульптури Марії Башкирцевої зберігаються в кращих художніх музеях і галереях США, Франції, Німеччини, Данії, Італії, Росії та України, хоча значну частину робіт було втрачено під час Другої світової війни.

В Україні лише три її картини: у музеях Харкова, Дніпра та Сум.

У Люксембурзькому палаці в Парижі біля символічної скульптури «Безсмертя», де викарбувані імена видатних французьких діячів, є й її ім’я.

У Ніцці в Музеї образотворчих мистецтв є зал Башкирцевої.

В Україні на її честь названо Картинну галерею в Диканьці та встановлено пам’ятний знак у рідних Гавронцях на Полтавщині.

P.S. Цей допис бібліотекарі бібліотеки-філіалу № 1 Полтавської МЦБС підготували до дня народження Марії Костянтинівна Башкирцевої. Українська малярка, майстриня жанрового живопису прийшла у світ 23 листопада 1858 року.

Всі новини
Шукайте нас у соцмережах
Закони України
Полтавська міська рада
Веб-портал відкритих даних
Полтавської міської ради
Міністерство культури та інформаційної політики
Український інститут
національної пам'яті
Дія