Управління культури Департаменту культури, молоді та сім'ї Полтавської міської ради

Катерина Білокур. Квіткове царство

07.12.20, 09:35

Її біографія, ймовірно, могла б стати сюжетом для голлівудського фільму.

Коли згадують ім’я Катерини Білокур часто цитують слова Пабло Пікассо, який був вражений творами українки та говорив, що якби у Франції народилася така художниця, то про неї заговорив би увесь світ.

З того часу пройшло понад 60 років, але ще й донині про Катерину Білокур говорять як про представницю наївного мистецтва та здебільшого згадують про її нещасну долю. Насправді ж її творчість – це окреме, унікальне явище української культури, її обличчя, її душа.

1

Творчість Білокур уповні не належить ані до професійного, ані до народного мистецтва. В цьому – своєрідність та привабливість її творів. Вони, самобутні, не схожі на жодні інші, та водночас інтуїтивно живлені знахідками світового мистецтва.

Здебільшого вона малювала квіти, нерідко в одній картині поєднувала весняні й осінні. Кожна квіточка, гілочка, ягідка в рослинному світі художниці любовно, ретельно виписані, виділені, обведені світлим обідком...

Довколишню темряву та свої страждання Катерина Білокур перетворювала в гармонійну красу, знаходячи їй джерело в навколишній природі – на городі, в садочку, лісі, лузі, полі... Її тонка й делікатна натура обертала муки, сумніви та образи не на стражденні полотна, а на острівці з порталами до гармонії. І провідником Катерини Білокур була та маленька синенька весняна квіточка з її дитинства.

Національний музей українського народного декоративного мистецтва за підтримки Українського культурного фонду цьогоріч підготував масштабний мистецький проєкт. Його назва всеохопна і проста водночас – «Білокур».

2

Цікавою частиною проєкту стала книга арткритикині Олесі Авраменко «БІЛОКУР. BILOKUR». Книга містить 86 ілюстрацій картин і 12 малюнків Катерини Білокур, які зберігаються в різних музеях України та приватних колекціях. Крім того, у новому виданні можна побачити рідкісні матеріали – витяг з метричної книги з записом про хрещення Катерини Василівни, одяг художниці, вишитий власноруч, кадри з документального фільму Ольги Самолевської «Катерина Білокур. Послання» та інші. Родзинкою видання стали 20 білокурівських картин, які «оживають» на сторінках книги за допомогою мобільного додатку доповненої реальності SIMO AR.

3

Олександр Білозуб, український сценограф, художник, актор та режисер говорить:

«Коли дивишся на картини Катерини Білокур, відчуваєш, що кожна її квіточка, кожен штрих – це наше, українське. Як вона могла придумати цей космос? Для того, щоб створити це, треба було чимось пожертвувати. Вона пожертвувала своїм особистим жіночим щастям. Але коли дивишся на її картини, тут все є – і жіноче щастя, і все те, що вона не відчула у реальному житті. Коли вона малювала кожен сантиметр свого твору, вона молилась, співала, жила в цей момент. Вона стільки «начаклувала» в своїх картинах, що ми все життя будемо це розгадувати. Тому її справжня біографія – це картини».

Цей допис до 120-річчя народної художниці України Катерини Білокур підготували бібліотекарі бібліотеки-філіалу №1 Полтавської МЦБС. «Найквітковіша» художниця України народилась 7 грудня 1900 року в День святої Катерини у селі Богданівка Пирятинського повіту Полтавської губернії (нині Київської області Яготинського району).

Всі новини
Шукайте нас у соцмережах
Закони України
Полтавська міська рада
Веб-портал відкритих даних
Полтавської міської ради
Міністерство культури та інформаційної політики
Український інститут
національної пам'яті
Дія