Управління культури Департаменту культури, молоді та сім'ї Полтавської міської ради

Хто вміє віночок вити, той вміє життя любити

31.07.23, 09:19

Хто вміє віночок вити, той вміє життя любити. Символіка квітів
Український вінок з давніх часів був обов’язковим елементом на додаток до національного українського костюма. Він вважався символом довговічної любові і нескінченності роду. Наші предки були впевнені, що українські віночки наділені великою магічною силою і вони можуть вплинути на наше майбутнє й управляти нашим сьогоденням. Бібліотека-філія №2 Центральної бібліотеки Полтавської МТГ пропонує згадати давні традиції нашого народу та подивитись відеопрезентацію «Хто вміє віночок вити, той вміє життя любити».
Історія вінка починається у глибокій давнині. За стародавнім віруванням предків через вінок приходили у наш світ безсмертні душі з потойбіччя. Згадка про вінки сягає шумерської культури (XII-III ст. до н.е.).
У часи античності вінок слугував бенкетним чи застільним атрибутом, що символізував щастя і талант, ним прикрашали священні предмети та об’єкти поклоніння, увінчували переможця чи тріумфатора, оратори одягали його під час промов. На українській землі вінок також відомий здавна. На найдавніших зображеннях жінки-Богині вона у головному уборі з квітів, трав, зілля та гілля. Наші предки усвідомлювали, що «головою» вони розуміють навколишній світ і впливають на нього, тому за допомогою головних уборів і вінків прагнули захистити себе від зурочення та інших злих чар, забезпечити добробут родини.
Дослідження вчених показали, що в Україні використання рослин, в першу чергу квітів та листя, як прикрас було прадавньою традицією. Дикоростучі та садові квіти — улюблена, широко поширена прикраса для волосся українських дівчат; квіти закріплювали на волоссі, втикали під стрічку-пов’язку, в косу або під хустку в будні дні, а особливо на свята. Найбільшою популярністю користувалися червоні маки, чорнобривці, мальви, рожі, волошки, ромашки, барвінок, безсмертник, а восени — різних кольорів жоржини.
Квіти приваблювали своєю свіжістю та духмяністю, а також були символом краси, молодості, чарівності — таких бажаних рис для кожної дівчини.
Вінок використовувала практично кожна українська дівчина у своєму вбранні. Квіти для віночка використовувались різні. Одна прикраса могла бути створена з 12 різних видів. Кожна квітка не тільки додавала віночку барв, але й мала певний символ. Троянда – символ кохання, лілія – цноти, мальва – краси, безсмертник – здоров’я, волошка – простоти, півонія – довголіття, калина – краси та дівочої вроди, ромашка – ніжності, миру й любові. Не менше значення приділялося стрічкам (лєнтам, биндам): їх кольору, довжині, підбору. Дванадцять кольорів, кожен з яких був оберегом, і лікарем, захищаючи волосся від чужого ока.
Розмаїття українських вінків просто вражає: магічні, звичаєві, ритуальні та вікові — разом понад 77 видів. Яким би не був привід створення цього барвистого оберега, його завжди виплітали з особливою дбайливістю і трепетом, адже в основі українського вінка — любов до природи, шана до рідної землі.

Всі новини
План роботи
04.12.2023 – 10.12.2023
Афіша
Шукайте нас у соцмережах
Закони України
Полтавська міська рада
Веб-портал відкритих даних
Полтавської міської ради
Міністерство культури та інформаційної політики
Український інститут
національної пам'яті
Дія