Управління культури Департаменту культури, молоді та сім'ї Полтавської міської ради

Чому листя змінює колір? Нове відео з дитячого креативного простору «B-Zone»

25.11.20, 10:00

Вітаємо! Ось і новеньке відео з дитячого креативного простору Бізон, що знаходиться у нашій Полтавській бібліотеці для дітей №9, який створений за підтримки Міжнародного Фонду Відродження та у співпраці з ГО Промінь Світла Полтавщини.

Сьогодні мова піде про природу. Закінчується осінь і ми могли спостерігати, як протягом цього сезону листя на деревах змінює колір. Чому це відбувається - про це і поговоримо!

Почнемо з того, що рослини - надзвичайно дивовижні живі організми, адже з води, сонячного світла та вуглекислого газу вони здатні утворювати так необхідні нам органічні речовини. Вони поглинають воду з грунту, вуглекислий газ - з повітря і за участі енергії сонячного світла виробляють крохмаль, цукри, а ще кисень, яким ми і дихаємо. Цей процес називається фотосинтез. Для фотосинтезу у листях є спеціальна молекула білка - хлорофіл. Він поглинає сині і червоні фотони сонячного світла, а зелені відображає. Ось чому рослини ми бачимо зеленого кольору.

Чому ж тоді восени забарвлення листя змінюється? Справа в тому, що жовті та червоні барвники є в листі і влітку, однак зелений хлорофіл - яскравіший і інших кольорів не видно. Та восени змінюються умови, хлорофіл руйнується, зелений колір зникає, і ми можемо бачити листя різноманітних відтінків жовтого, помаранчевого, червоного та багряного кольорів.

Дерева, які скидають своє листя восени прийнято називати листопадними. Натомість листя вічнозелених рослин може виживати і взимку (вони теж змінюють своє листя, але не все водночас). Прикладом вічнозелених рослин в наших широтах є хвойні, такі як сосна чи ялина.

Цікаво, що хвоя - це теж видозмінене листя. Збереження листків на вічнозелених рослинах сильно варіює: у одних рослин воно обпадає трохи більш ніж через рік і відразу замінюються новим; у інших вони тримаються багато років. Рекорд збереження одного і того ж листя належить Остистій сосні — її хвоя тримається до 45 років. А ось Модрина європейська, що зростає у Карпатах - єдине в Україні листопадре хвойне дерево. Восени її хвоя забарвлюється в золотавий колір і опадає.

У креативному просторі ви також можете побачити зображення хвойного лісу. Цей пейзаж намалювали у нашому креативному просторі художниці-волонтерки. Загалом же облаштуванням цієї кімнати ми завдячуємо дуже багатьом доброчинцям, які підтримували наш проєкт грошима на платформі Спільнокошт. Крім того Міжнародний Фонд Відродження подвоїв нам всю зібрану суму.

Незабаром ми остаточно відзвітуємось про всю виконану роботу. Тому слідкуйте за нашими відеороликами, коментуйте, ставте лайки. І звісно ж запрошуємо вас ознайомитись з книжками про дерева і ботаніку.

Побачимось!

Всі новини
Шукайте нас у соцмережах
Закони України
Полтавська міська рада
Веб-портал відкритих даних
Полтавської міської ради
Міністерство культури та інформаційної політики
Український інститут
національної пам'яті
Дія