Управління культури Департаменту культури, молоді та сім'ї Полтавської міської ради

Благослови, мати, весну закликати!

15.03.23, 10:47


Письменник Василь Скуратівський у своїй книзі «Дідух» пише: «Важко відшукати поетичніші обряди в повсякденному побуті наших пращурів, ніж дійства, пов’язані із зустріччю весни.

Наші пращури уявляли весну цілком реальною особою – стрункою, веселою, заквітчаною та співучою юнкою. Там, де вона з’являлась, все оживало, квітло, дзвеніло піснями.

В одній з давніх веснянок мовиться:

– Ой, весно-красна, що ти нам винесла?

– Ой, винесла тепло і довге літечко!

Малим дітям побіганнячко,

Старим бабонькам посидіннячко,

Красним дівонькам на співаннячко,

А господарям на робітячко.

Закликання весни пов’язане насамперед із птахами. Мабуть, тому народ склав безліч прекрасних пісень про своїх пернатих друзів. В одній з них, наприклад, мовиться, що ластівка потішила господаря приємною сповістю – подарувала домові весну. Це підтверджують й інші тексти. Пригадаємо деякі з них:

Ой ти, соловейку,

Ти ранній пташку,

Ой чого так рано

Із вир’їчка вийшов?

То – не сам же я вийшов,

Дажбог мене вислав

З правої ручейки

І ключики видав.

Якщо ластівка приносила весну в дім, то жайвір ощедрював теплом ниви, зозуля й соловейко – сади та гаї, горлиця – ліси тощо.

Люди чітко розмежовували закликання весни та її зустріч, що відбито у календарних святах. Найпершим святом, коли весна зустрічається із зимою, є Стрітення (15 лютого): «Хто кого поборе, - мовить народне прислів’я, - такою і буде погода». Вдруге подібна зустріч відбувається на Обретіння (9 березня), коли «Птиця повертається до гнізда, а чоловік до роботи». Ці свята, які за старим календарем припадають на лютий, стосуються лише закличок птахів і тепла».

Про ці та інші народні традиції розповідали на майстер-класі, що відбувся у бібліотеці-філії №11 Центральної бібліотеки Полтавської МТГ. Його провела бібліотекар Світлана Городинська. Під час заходу діти й дорослі із задоволенням виготовляли різнокольрових пташок з паперу. А ще його учасники мали можливість ознайомитися з книжковою викладкою про птахів України і виставкою малюнків та поробок «Наші друзі – птахи».

Частину виробів діти понесли додому, решту подарували бібліотеці. Пташечки вже є! Тепер чекатимемо справжнього весняного тепла...

Всі новини
План роботи
29.05.2023 – 04.06.2023
Афіша
Шукайте нас у соцмережах
Закони України
Полтавська міська рада
Веб-портал відкритих даних
Полтавської міської ради
Міністерство культури та інформаційної політики
Український інститут
національної пам'яті
Дія