Управління культури Департаменту культури, молоді та сім'ї Полтавської міської ради

ЦІКАВІ ФАКТИ ПРО ПОЛТАВУ

21.09.22, 15:43

ЇЇ полюбляють полтавці, про неї знає кожен, хто хоч один раз відвідав наше місто. Це вулиця зі своїм обличчям – вулиця Соборності. Відлік історії цієї вулиці починається з другої половини XVIII століття.

За історичними свідченнями 1748 року козацька старшина, представники міської та церковної громад прийняли рішення про спорудження на головній площі Полтавської фортеці кам’яного собору. Вулицю від Успенського собору у напрямку Київських воріт Полтавської фортеці полтавці називали Успенською, на честь величного собору, збудованого за проектом сербського архітектора Стефана Стабанського. Вулиця проходила від храму до північно-східної стіни у тому місці, де була Київська брама.

Відома нам сьогодні як вулиця Соборності, вона раніше мала ще кілька назв: у кінці того ж XVIII століття була пробита далі через передмістя і полтавці стали звати її Пробивною. Ця вулиця в нашому місті була першою впорядкована і забудована. В Актових книгах Полтавського городового уряду 1664-1669 років і на планах Полтави кінця XVIII століття вона була позначена як Мостова, тому що мала дерев’яне мощення. З 1809 року вулиця отримала офіційну назву Олександрівської, на честь царя Олександра І. Тоді вона пролягала від Соборного майдану до Круглої площі. Відрізок від Круглого майдану до сучасної площі Зигіна (там починалася Кременчуцька поштова дорога) мав назву Куракінської вулиці на честь першого генерал-губернатора О.Куракіна.

Також ця вулиця в деяких документах мала назву Київської. Чому? Тому що за традиціями XVII-XVIII століття центральні вулиці повинні були відповідати назвам тих міст, до яких вів шлях. У 1922 році в назві вулиці було зафіксовано перемогу революції – на честь п’ятої річниці її перейменували в Жовтневу й продовжили за рахунок колишньої Куракінської. Навіть культ особистості Сталіна позначився на головній вулиці нашого міста: у повоєнні роки відрізок вулиці від Червоної площі (колишньої Соборної) став носити його ім’я. За часів Хрущова, у 1961 році, вулиці повернули попередню назву – Жовтнева. Але по справжньому історична справедливість була відновлена 2016 року: в рамках виконання закону про декомунізацію вулиця одержала назву Соборності


Всі новини
План роботи
03.10.2022 – 09.10.2022
Афіша
Шукайте нас у соцмережах
Закони України
Полтавська міська рада
Веб-портал відкритих даних
Полтавської міської ради
Міністерство культури та інформаційної політики
Український інститут
національної пам'яті
Дія