Управління культури Департаменту культури, молоді та сім'ї Полтавської міської ради

10 прав читача, які має знати кожен

07.09.23, 10:42


Колектив бібліотеки-філії №3 хоче познайомити своїх інтернет-читачів із відомим французьким педагогом, автором дитячих бестселерів Даніелем Пеннаком.
Народився він 1 грудня 1944 року в м.Касабланка, Марокко в родині військового. Дитинство майбутній письменник провів у гарнізонах Африки, Індокитаю і Франції.
Більшу частину своїх шкільних років хлопчик не відзначався успішністю. У його родині навіть побутував жарт, що Даніелю знадобився цілий рік на те, щоб запам’ятати букву «а» і до двадцяти шести років він знатиме алфавіт досконало.
Різьбяр по дереву, таксист, художник-ілюстратор – ці професії хлопець освоїв, покинувши шкільні стіни. Після отримання вищої педагогічної освіти Даніель Пеннак став вчителювати. За освітою він викладач французької мови та літератури. Понад 25 років Пеннак віддав роботі з дітьми, які мають затримку у розвитку. Саме дітям були призначені його твори «Куть-кутько» та «Око вовка».
Перші його літературні спроби були відкинуті більшістю редакцій, але один відомий редактор надіслав автору аргументований розбір його твору і порадив удосконалювати літературний дар, який прослідковувався.
Пізніше книги Пеннака будуть перекладені на 26 мов світу і удостоєні великої кількості літературних премій в різних країнах.

У 1985 році викладач світової літератури Даніель Пеннак укладає парі з другом, що зможе написати детектив «чорної серії». Так з’являється перша книга з «Саги про Малоссенах» «Усе про людожерів». Детективні романи, які розповідають історію Бенджамена Малоссена і його сім’ї, стали найвідомішими творами письменника.
Крім художньої прози в доробку Д.Пеннака есе, спогади та сценарії. Режисери черпають натхнення від його творів, а написане ним есе під назвою «Як роман» (Даніель Пеннак цитати з нього часто повторює) докорінно змінило підходи педагогів до прилучення дітей до читання і пробудження у них любові до книг. До речі, і сам себе він називає «пристрасним читачем».
Нас, як бібліотекарів, теж зацікавило есе «Як роман»: «Читати. Вголос. Просто так. Улюблені казки своєї дитини», – це одна з порад, які дає автор. Серед них 10 прав читача, які стосуються не лише дорослих, але й дітей та підлітків.

1. Право не читати.
2. Право перескакувати.
3. Право не дочитувати.
4. Право перечитувати.
5. Право читати будь-що.
6. Право перевтілюватися в героя.
7. Право читати будь-де.
8. Право читати з будь-якого місця.
9. Право читати вголос.
10. Право мовчати про прочитане - не обговорювати його.
На сторінках книг Даніеля Пеннака можна дізнатися, що таке справжня дружба, побачити, чим живуть французькі підлітки, схожі на будь-яких інших підлітків у світі, що потребують розуміння, любові і підтримки дорослих та батьків, вони обдаровують радістю дитячі серця.

Всі новини
План роботи
04.12.2023 – 10.12.2023
Афіша
Шукайте нас у соцмережах
Закони України
Полтавська міська рада
Веб-портал відкритих даних
Полтавської міської ради
Міністерство культури та інформаційної політики
Український інститут
національної пам'яті
Дія