Підтримайте Україну — перекажіть гроші для ЗСУ

Війна через відеооб’єктив


Ми живемо в той час, коли кожен день важливий для кожного громадянина України… Один з наших головних обовʼязків як нації – слідкувати за історією та усвідомлювати, якою ціною виборюється незалежність, свобода нашої держави. Часто про історичні події можна дізнатися через художні або документальні проєкти, завдяки яким історію України навряд чи можна переписати. Одним із таких проєктів є документальні фільми, яких вже понад 50 та мають мільйони переглядів, представлені на українських, міжнародних кінофестивалях. Працівники Центральної бібліотеки Полтавської МТГ пропонують вам підбірку документальних проєктів про російсько-українську війну.

«Записи під вишнею»

Фільм-розслідування присвячений дитячому письменнику Володимиру Вакуленку — дитячому письменнику, якого викрали та вбили російські окупанти в Харківській області.

Після звільнення Ізюма і довколишніх сіл журналісти «Суспільного» вирушили на пошуки Володимира. Їм вдалося знайти свідків і встановити моторошні подробиці зникнення письменника, а також розповісти у фільмі про передумови його викрадення через записи у щоденнику, який письменник вів в окупації та закопав у дворі під вишнею.

«20 днів у Маріуполі"

У фільмі режисер Мстислав Чернов показує події, які сталися у Маріуполі в лютому-березні 2022 року. Тоді місто перебувало в облозі. Чернов був у команді українських журналістів міжнародного видання «Associated Press». Він приїхав у Маріуполь напередодні повномасштабного вторгнення й залишився в оточеному місті. Мстислав Чернов разом з колегами намагаються продовжувати свою роботу і документують звірства російського вторгнення: смерті дітей, масові поховання, роботу лікарів, наслідки бомбардування пологового будинку №3 та інші жахи.

З відзнятих матеріалів невдовзі змонтували фільм. Це чітко вималюваний, болісний образ мирних людей, які опинилися в облозі. Музику для цього фільму створили спеціально. Крім того, фільм показує, як це — вести репортажі з зони конфлікту, а також роль та вплив такої журналістики по всьому світу.

Уперше в історії українського кінематографа стрічка «20 днів у Маріуполі» режисера Мстислава Чернова здобула премію «Оскар», перемігши в номінації «Найкращий документальний фільм».

«Рік» (Авторський документальний проєкт Дмитра Комарова)

Робота Дмитра Комарова дає гелікоптерний погляд на перший рік війни. Це глядацька документалістика, оскільки у фільмі багато ексклюзивних інтервʼю відомих в Україні та світі українських політиків, зокрема президента України Володимира Зеленського. На момент виходу фільму воно було однією з небагатьох тет-а-тет розмов з главою держави, у випадку Комарова – навіть у поїзді за чашкою чаю.

Дмитро та знімальна команда були першими цивільними, які зайшли у Бучу після звільнення, тому фільм вперше показав болючі відеокадри з міста. Група неодноразово потрапляла під обстріли, і камера при цьому не вимикалася.