Висока поезія слова Марії Матіос
Бібліотека-філія№2 Центральної бібліотеки Полтавської МТГ продовжує знайомити читачів з ювілярами 2024 року. 19 грудня виповнюється 65 років українській письменниці – Марії Матіос. «Класична українська жінка. Прима сучасної вітчизняної літератури. Найбільш плідна письменниця» - так кажуть про Марію Матіос її читачі та літературознавці. Вона не потребує рекомендацій. Називає себе твердою та непоступливою, якщо йдеться про життєві цінності. А своє слово – гострим лезом. Її книги світові критики назвали «ударом і викликом» сучасності. Вони перекладені десятьма мовами світу. ЇЇ твори друкувалися в Японії, Китаї, Білорусії, Польщі, Словаччині, Росії, США, Канаді.
Марія Матіос народилася на Буковині. В 1982 році здобула вищу освіту в Чернівецькому університеті. За фахом – український філолог, за покликанням – народознавець, літератор, поет. Перші вірші надрукувала у 15-річному віці.
Марію Василівну можна зарахувати до поетів – «вісімдесятників», адже у 1982 році світ побачив першу її поетичну збірку «З трави і листя». У 1992 року дебютувала в журналі «Київ», опублікувавши новелу «Юр´яна і Довгопол». Поетичній мові навчалася з малих років у своїх предків. Бабуся Марії розмовляла афоризмами, за що її називали Соломоном. Прадід був письменником. Сама Марія Матіос деякий час керувала Спілкою письменників Чернівецької області, займалась видавничою справою, була одним із засновників науково-літературного «Буковинського журналу». Дослідження своєї родини, що сягає корінням углиб понад двох сторіч, – одне з найунікальніших надбань у її мистецькому доробку.
Сьогодні Марія Василівна живе і працює в Києві. Цікавиться психологією, етнографією, городництвом та квітникарством. І, звичайно, пише – поповнюючи новими високохудожніми творами літературні надбання України.
Найвідоміші поетичні збірки: «На Миколая», «З трави і листя» (1982), «Вогонь живиці» (1986), «Сад нетерпіння» (1994), «Десять дек морозної води» (1995), «Жіночий аркан» (2001), «Жіночий аркан у саду нетерпіння» (2007).
В кожній поезії центральним образом постає жінка, яка шукає просте жіноче щастя - родину, добробут в сімї, коханого чоловіка. Інтимна лірика Марії Матіос – це терпко-солодка «суміш» з присмаком оскоми – виплекана любов’ю. Вишукана й неперевершена. Її поезія сповнена жіночої пристрасті й жаги до життя. Палке слово поетеси «розфарбовує» полум’яними фарбами чорно-білу хроніку сьогоднішніх подій, безпосередньою учасницею яких вона є. І в цьому контрасті – вся вона.
Найбільшу популярність здобули її книжки: «Життя коротке» (2001), «Нація» (2001, 2002), «Фуршет від Марії Матіос» (2002), «Солодка Даруся» (2004), «Щоденник страченої» (2007), «Майже ніколи не навпаки» (2007), «Кулінарні фіглі» (2009), «Чотири пори життя» (2009), «Вирвані сторінки з автобіографії» (2010), «Букова земля» (2019), «Черевички божої матері» (2021), «Мами» (2023), «Жінці можна довіряти» (2024).
Бібліотека-філія №2 Центральної бібліотеки Полтавської МТГ також пропонує своїм читачам широкий вибір книжок цієї чудової авторки.