Титан епохи Відродження
«Якби люди знали, скільки праці коштувала мені майстерність, вона аж ніяк не здавалася б їм прекрасною» (Мікеланджело Буонарроті)
Епоха Відродження подарувала світові багато талановитих діячів мистецтва. Одним з найвідоміших серед них є художник і скульптор Мікеланджело Буонарроті Цей, без перебільшення, геніальний чоловік мав успіх у багатьох починаннях відразу, і створені ним шедеври, що збереглися до наших днів, вважаються безцінним надбанням культури. Незважаючи на те, що народився він 550 років тому, фактів про життя Мікеланджело до нас дійшло достатньо, щоб мати уявлення про його особу.
Під час навчання в школі він не був старанним учнем, вважаючи за краще не сидіти за партою, а присвячувати весь час спілкування з місцевими художниками і малюванню.
Коли йому було 13 років, батько вимушено змирився з його тягою до живопису і влаштував його в учні до досить відомого місцевого художника.
14-річному Мікеланджело дуже пощастило — його талант розпізнав Лоренцо ді Медічі, глава всієї Флоренції, і став його покровителем. Це проклало юному генієві дорогу в світ великого мистецтва.
Відмінною особливістю робіт Мікеланджело є оголена фігура людини, виконана в найдрібніших деталях, що вражає своєю натуралістичністю. Однак на початку своєї кар'єри скульптор не знав особливостей людського тіла настільки добре. І йому довелося їх вивчити. Робив він це в монастирському морзі.
Крім того, що Мікеланджело Буонарроті був скульптором і живописцем, він також зарекомендував себе як геніального архітектора. Саме він, до речі, був головним архітектором собору Святого Петра, найбільшої будови Ватикану.
Остання робота художника, замальовка одного з куполів собору Святого Петра, була випадково виявлена в архівах Ватикану в 2007 році.
Достовірно відомо, що Мікеланджело компонував вірші, хоч вони і не принесли йому широкої популярності. До нас дійшло близько 300 написаних ним віршів. Їх було більше, але майже всі рукописи зі своїми ранніми віршами він власноруч спалив.
Деякі вірші Мікеланджело ще при його житті були покладені на музику.
Найбільш відомою його роботою вважається статуя Давида. Зараз ця безцінна 5-метрова скульптура зберігається в Академії мистецтв у Флоренції.
До нас дійшло чимало його різких суджень про роботи інших художників. Критикувати інших діячів мистецтва Мікеланджело не соромився.
Свою першу любов він зустрів, коли йому вже було більше 60 років.
Одна з найбільших його робіт — стеля Сікстинської капели, над якою він працював 4 роки. Робота являє собою окремі фрески, що представляють всі разом композицію величезних розмірів на стелі будівлі. Мікеланджело тримав всю картину в цілому та її окремі частини в голові, не було навіть жодних попередніх ескізів та начерків. За час роботи він не впускав у приміщення нікого, навіть Папу Римського, який і був замовником.
Мікеланджело був самотнім, він жив як монах, і саме пристрасть до роботи віддалила його від людей, від спілкування з ними.
За роки життя митця змінилося 13 Пап Римських – він виконував замовлення для 9 з них.
Відомі картини Мікеланджело – Муки Святого Антонія, Мадонна Доні, Страшний Суд, Розп’яття Святого Петра, Створення Адама.
Знамениті скульптури Мікеланджело – Давид, Бахус, Мадонна Брюгге, П’єта в Базиліці Св. Петра, Мойсей, Вакх.
Він був релігійною людиною.
Мікеланджело був першим в світі художником, якого ще за життя сучасники назвали генієм і дали прізвисько «Божественний».
Біографію Мікеланджело було написано ще за його життя. Прожив він, до речі, чимало — 89 років.
На честь нього названо астероїд, площу у Флоренції, океанський лайнер, комп’ютерний вірус, кратер на Меркурії, пісню Скіфса, психологічний феномен.
Як пише американське видання The New York Times, хоч Мікеланджело часто скаржився на збитки, і про нього часто говорили як про бідну людину, в 1564 році, коли він помер, його статок дорівнював десяткам мільйонів доларів в сучасному еквіваленті.
Працівники Центральної бібліотеки Полтавської МТГ підготували відеопрезентацію, щоб ви змогли оцінити довершеність витворів мистецтва геніального майстра.