Ще нам, браття українці, усміхнеться доля: до 210 річниці від дня народження М. Вербицького
Сьогодні ця мелодія відома кожному у світі як символ нескореності, звитяги і мужності. До того ж ця музика неймовірної сили і краси. Зараз мова іде про один з символів нашої держави – гімн України. Автором цього музичного твору є відомий український композитор, хоровий диригент Михайло Михайлович Вербицький. Він народився 4 березня 1815 року у селі Явірник Руський поблизу Перемишля Батько його був священником. Початкову музичну освіту отримав у співочій школі при кафедральному соборі у Перемишлі. Сам М. Вербицький називав школу «консерваторією в мініатюрі, а хор дорівнювався добрій опері, і, здавалось, що в Європі крім трьох відомих категорій музики – німецької, італійської і французької існує ще й четверта – українська». Продовжував навчання у Львівській духовній семінарії Святого Духа. У навчальному закладі він вдосконалював музичну освіту, керував семінарським хором.
У 1836 р. знову переїздить до Перемишля, де працює дрібним чиновником. Тут він зацікавився театром і створив музику до багатьох вистав, зокрема до водевілю "Жовнір-чарівник» («Москаль-чарівник» за І. Котляревським).
Відомо, що автором слів пісні, що в майбутньому стала гімном України, був поет Павло Чубинський, який створив свій поетичний твір у 1862р. Вірш швидко поширився серед українофільських гуртківців. Автора поезії навіть відправили у заслання під нагляд поліції у Архангельську губернію «за шкідливий вплив на розум простолюду».
Вірш вперше був опублікований у львівському часописі «Мета» у 1863 році. Мабуть, з цією публікацією познайомився і М. Вербицький. Вірш не залишив його байдужим і композитор на його поезію створив відому уже тепер на весь світ мелодію. Перше публічне виконання твору відбулось 10 березня 1865 р на святі, присвяченому пам’яті Т. Шевченка.
6 березня 2003 року Законом України «Про державний гімн України» затверджено текст Державного гімну в основу якого покладено пісню «Ще не вмерла Україна» на музику М. Вербицького зі словами першого куплету та приспіву вірша П. Чубинського.
Наш національний гімн єднає українців у будь-яких куточках світу. Він згуртовує борців за волю і незалежність рідної землі. І сьогодні, у дні страшних випробувань, він підносить незламний дух наших захисників, надихає наших мужніх воїнів на боротьбу проти ворожих окупантів.