Птах на щастя
Здавна вважалося, що птахи – це добра прикмета. Своїм співом вони радували людей. Були першими вісниками весни. Саме тому багато птахів увійшло до фольклору й народних обрядів. Наприклад, соловейки згадувалися в обряді закликання весни. І, звісно ж, було створено чимало іграшок у вигляді птахів. Дітей вони веселили, а дорослим давали надію на краще. Найчастіше їх робили із тканини, соломи чи дерева. А прикрашали яскравими нитками. Сьогодні такі іграшки знову набули популярності. Вони стали приємним декором і доброю згадкою про минуле.
Саме тому на черговому майстеркласі у бібліотеці-філії №11 Центральної бібліотеки Полтавської МТГ, з підручних матеріалів виготовляли птаха-оберега «Лелеку». Бібліотекарка Світлана Городинська розповіла дітям, яку функцію мали такі обереги у помешканнях українців. А потім за інструкцією з журналу для сучасних дівчат «Жасмин», зі джутового шпагату та кольорових ниток виготовили чудового птаха.
Насправді, процес виготовлення цього оберегу досить складний: бо однією рукою треба утримувати основу, а другою акуратно обмотувати крила, потім – хвостик. Цього разу без допомоги старших не обійшлося.
Коли птах-оберіг вже зроблений, до його спинки прив’язують нитку для підвішування, а до животика кріплять дзвіночок – символ радості і добра. Також можна прикріпити намистини або стрічки. Більше про птахів-оберегів, їхнє значення для наших пращурів, можна дізнатися з книжок «Українські традиції і звичаї» та «Легенди України про тварин, птахів, рослини».