Наше прізвище – це живе слово, пам’ять роду
Кожен день нам доводиться чути, читати, вимовляти або писати прізвища. Всі громадяни нашої країни мають прізвища, які записані в паспорті, свідоцтві про народження та свідоцтві про шлюб.
Але не всі замислюються над походженням або віком свого родового імені. Запам’ятавши з дитинства, ми протягом всього життя повторюємо його як щось раз і назавжди дане і дуже значуще для кожного з нас.
Прізвище – це мовний знак, за допомогою якого ми відрізняємо одну людину від іншої, називаємо цілі сім’ї. І якщо одне прізвище ще не несе в собі історію роду, то всі разом вони становлять історію народу.
За прізвищем можна визначити ймовірний регіон, звідки походили предки конкретної людини, також можна припустити про рід їхніх занять, належність до певного стану або особливу прикмету.
Українські прізвища несуть багато цікавих історій, адже чи не кожне з них відкриває таємницю того, ким були предки людини і як вони жили. Вони не просто служать для ідентифікації людини, але можуть розповісти про її рід та характерні риси далеких предків. Є ряд прізвищ, які походять від так званих «вуличних» чи козацьких прізвиськ.
Велика кількість сучасних українських прізвищ створювалася саме за часів Запорізької Січі. На той час з’явилася необхідність офіційної реєстрації козаків, також на Січі появлялися втікачі від панів з усієї України і щоб їх важче було знайти їм давали нові прізвиська, які згодом ставали офіційними.
Найчисленнішими серед козаків були прізвища, які закінчувалися на – енко і походили від імені батька: Петренко, Василенко, Сидоренко, Іваненко, Мартиненко. Причому суфікс – енко вказував на меншу дитину в родині, а суфікс – ук(юк) – на старшу: Борисюк, Стецюк. Часто вони вказували на належність до певної професії чи військової діяльності: Гармаш, Пушкар, Скляр, Сотник, Стадник, Крамар. Оскільки серед козаків збиралися не лише українці, а й люди інших національностей та народностей, то можна було зустріти такі прізвища, як Сербін, Лях, Вірменко, Литвин, Циганенко, Гуцул. Даючи прізвиська новим козакам, часто брали до уваги характерні риси їхнього зовнішнього вигляду, поведінки ,вдачі: Головко, Зуб, Чуб, Носенко, Рябко, Білан, Слинько, Покотило, Гаркуша, Косач, Хижняк, Хмара.
Предки українців давали роду прізвище за характерною рисою. За ним можна зрозуміти чи був зв’язок у предків із козаками.
Існує велика кількість прізвищ, які наші предки отримували через свою діяльність. Особливо цікаві та пізнавальні назви, які пов’язані з ремеслами. Ось, наприклад, чим займалися стельмахи? А бондарі чи гутники? Ці слова сьогодні виходять з активного словникового запасу української мови, замінюючись сучасними модними назвами професій, але прізвища залишаються. Стельмахом називали майстра, який виробляв вози та сані, бондар – майстер по виготовленню дерев’яних відер, тощо.
Гончар – майстер, який виготовляв посуд та кахлі з глини, гутник – майстер по виготовленню посуду зі скла, лимар – ремісник, який виготовляє ремінні обладунки, кушнір – той, хто вичиняв хутро зі шкіри та шив хутряні вироби. Драчами називали працівників млину на спеціальних машинах, що називалися драчками, чамаренки шили верхній чоловічий одяг, сніцар (шніцар) пішли від людей, які займалися різьбою по дереву. А що означають прізвища Кушнір, Гармаш, Бортник та багато інших? Про це ви можете дізнатися зі спеціальної літератури бібліотеки-філії №5.
Як вміли плідно працювати, то й відпочивали відповідно. Українці здавна славилися своєю веселою вдачею та життєрадісністю. Таких людей у суспільстві шанували та любили, що не рідко знаходило відображення у прізвищах, які отримували наші предки. Смішко, Скачко, Веселий, Потішний давали людям, що були душею компанії. Якщо ваше родове ім’я Крамаренко, Гергель, Нетребко, Панич, Купченко, то предки були при грошах і ці прізвища означають, що ви із заможного роду.
Дяченко, Співак, Пономаренко, Паламарчук. А ось такими прізвищами наділяли українців, які були пов’язані із церквою. Робилося це спеціально, щоб виділити священнослужителів серед пересічних людей.
Українські прізвища можуть розкривати багато цікавого про своїх носіїв, вказують на роль, яку вони грали у суспільстві. Дослідження історії свого роду є вельми захопливим заняттям, бо дуже цікаво дізнатися, ким були і як жили наші предки.