Мазепа. Легенда крізь віки
Гетьман Іван Мазепа – герой світового масштабу, легенда крізь віки! Його спадщина живе в серцях українців, надихаючи боротися за волю та незалежність.
Іван Степанович народився 20 березня 1639 року в селі Мазепинці на Київщині. Він був видатним військовим та політичним діячем, меценатом та гетьманом України, представником знаменитого правобережного шляхетного роду Мазеп-Колединських.
Освіту Мазепа здобував у Києво-Могилянському колегіумі, Єзуїтській колегії у Варшаві, а також навчався у Німеччині, Італії, Франції та Голландії. Грав на бандурі, захоплювався мистецтвом, колекціонував зброю і був талановитим поетом. Володіючи польською, італійською, німецькою, французькою, татарською та латинською мовами, Мазепа залишив незабутній слід у культурній та політичній історії України.
Мазепа сприяв розвитку культури та освіти: він спрямовував значні кошти на церковне та цивільне будівництво в Києві, Чернігові, Батурині, Переяславі та Глухові, фінансував будівництво Києво-Могилянської академії та Чернігівського колегіуму, власним коштом збудував 12 нових храмів і відреставрував ще 20. Він дарував церквам дорогоцінні речі, зокрема Пересопницьке Євангеліє, те саме, на якому присягають українські президенти. Мазепа невтомно відстоював інтереси українського православ’я у суперечках з московським патріархатом, а для оборони південних рубежів побудував Новобогородицьку та Ново-Сергіївську фортеці.
Мазепа прагнув об’єднати українські землі в єдину державу та відродити авторитет гетьманської влади. Його діяльність сприяла припиненню громадянської війни, що відома як «руїна», початку економічного відродження країни та зміцненню міжнародного іміджу України. Проте його прагнення розширити автономію Гетьманщини суперечили політиці російського царя.
Під час Північної війни Мазепа уклав угоду зі шведським королем Карлом ХІІ, згідно з якою Швеція мала забезпечити звільнення України від московської влади. Внаслідок цього росіяни зневажливо почали називати всіх учасників національно-визвольного руху «мазепинцями». Після поразки в Полтавській битві 17 червня 1709 року Мазепа відступив у Бендери (Молдова), де й помер у ніч на 22 вересня 1709 року.
За розпорядженням царя Петра І російська православна церква оголосила анафему Івану Мазепі, проте Вселенський патріархат у вересні 2018 року повідомив, що ніколи не визнавав неканонічної анафеми, оскільки вона була накладена з політичних мотивів.
Запрошуємо всіх охочих взяти участь у заходах в Полтаві, присвячених пам’яті та величі Івана Мазепи, які допоможуть нам ще глибше відчути значення цієї легендарної особистості для нашої історії:
20.03.2025
11:30
Презентація книги «Мазепа. Карл ХІІ. Петр І: топ-10 міфів ru.пропаганди».
Локація - відділ обслуговування Центральної бібліотеки ПМТГ
20.03.2025
16:00
Лекція «Державець» до 386-х роковин від дня народження гетьмана України Івана Мазепи на базі молодіжного простору ЦКД. Презентація брошури за матеріалами виставкового проєкту «Мазепа. Karl XII. Пётр І. Топ-10 міфів ru.пропаганди». Вручення подарункового набору переможцю онлайн-вікторини.
Локація - молодіжний простір ЦКД
22.03.2025
13:30
Тематична екскурсія «Володар» з нагоди 386-х роковин від дня народження гетьмана України Івана Мазепи
Локація - музей історії Полтавської битви
20.03.2025
Протягом дня
Книжкова виставка з нагоди 386-ї річниці від дня народження гетьмана України І. Мазепи
Локація - музей історії Полтавської битви (вестибюль)