Підтримайте Україну — перекажіть гроші для ЗСУ

Марко Вовчок: українська письменниця і перекладачка


Бібліотека-філія №2 Центральної бібліотеки Полтавської МТГ продовжує знайомити вас з літературними датами. 22 грудня день народження у Марка Вовчка (Марії Вілінської), письменниці демократичного напряму, класика української літератури.


Марко Вовчок була однією із найосвіченіших жінок свого часу. Вона знала близько 10 іноземних мов, серед яких французька, англійська, польська, чеська, німецька, українська (рідною для неї була російська) та інші. Повсякденною мовою в родині Вілінських була французька.


Письменниця уславила своє ім’я як авторка творів про історичне минуле України, зокрема кріпаччини та поневоленого стану жіноцтва часів панщини. Після публікації в 1857 році україномовної збірки «Народні оповідання» Вовчок здобула значної літературної слави в Україні. Протягом 1856–1857 писала художні твори українською мовою, які вийшли 1857 в Санкт-Петербурзі під назвою «Народні оповідання Марка Вовчка».


Особлива тепла дружба склалася у Марії Олександрівни з Тарасом Шевченком. Він подарував письменниці золотий браслет, яким вона дорожила понад усе, а також «Кобзар» з написом: «Моїй єдиній доні Марусі Маркович і рідний, і хрещений батько Тарас Шевченко» і елегію «Марку Вовчку. На пам'ять 24 січня 1859». Геній української літератури присвятив Марії Олександрівні цілий уривок з поеми «Сон» («На панщині пшеницю жала ...»). У свою чергу Марко Вовчок присвятила Шевченку повість «Інститутка».


З квітня 1859 року майже 8 років жила за кордоном (Німеччина, Велика Британія, Швейцарія, Італія, Франція). Співпрацювала з прогресивними діячами польської та чеської еміграції, французькими письменниками.


Письменниця стала «революційним новатором» української літератури, збагативши її безліччю нових жанрів і тем, невідомих до неї: української дитячої літератури, соціально-побутового оповідання («Козачка», «Горпина», «Ледащиця), баладного оповідання («Чари», «Максим Гримач»), соціальної повісті («Інститутка»), психологічного оповідання та повісті («Павло Чорнокрил», «Три долі»), соціальної казки («Дев'ять братів і десята сестриця Галя»), художнього нарису («Листи з Парижа») та інших.


Її повість «Маруся» відзначена премією французької Академії і рекомендована Міністерством освіти Франції для всіх шкільних бібліотек країни.
Марко Вовчок прославила українську літературу на весь світ, ставши одним з найавторитетніших письменників Європи, оскільки її твори ще за життя були перекладені на багато європейських мов (чеська, болгарська, сербська, польська, словенська, італійська, французька, німецька, англійська та ін.) і отримали величезну популярність.


Твори Марка Вовчка не втратили своєї актуальності і донині, бо вони вселяють в людей надію, доброту і віру у власні сили навіть у найважчі часи.
Пропонуємо переглянути відео презентацію - «Марко Вовчок. Цікаві факти життя та творчості».