Підтримайте Україну — перекажіть гроші для ЗСУ

Книжки — це зброя на війні ідей


Благодійний фонд «Бібліотечна країна» подарував бібліотеці-філії №5 книгу Ендрю Петтіґрі «Книга на війні. Бібліотеки й читачі воєнного часу». В анотації до видання зазначено: «Книги і війни. Перші належать до найвидатніших винаходів людства, другі – до найстрашніших. Книжки – смертоносна зброя, вогонь пропаганди, майстерний засіб для обману і водночас найпереконливіший аргумент для перемоги».


Сьогодні ця тема є актуальною для нашого читача, бо в Україні станом на лютий 2024 р. внаслідок російської агресії зруйновано 131 публічну бібліотеку, майже 750 потребують ремонту; за попередніми оцінками, під час повномасштабного вторгнення українські бібліотеки втратили понад 1,5 млн видань.
Ендрю Петтіґрі — британський історик та експерт із європейської Реформації, фахівець з історії еволюції книги та трансформації засобів масової інформації, письменник, викладач, професор присвятив свою працю аналізу ролі та місця друкованого слова, його сили у військових конфліктах: на фронті і в тилу. Автор зазначає, що книги тісно пов’язані з війною з найдавніших часів і не лише тому, що сюжет про війну є однією із найбільш поширених історій, але й через те, що вони часто бувають носіями ідеологій, що ворогують між собою. Тому бібліотеки є об’єктами, які знищують одними з перших і часто роблять це показово: « …у ХХ столітті книжкові фонди Європи і багатьох країн Азії пережили період потрясінь, досі не бачений у світовій історії. Було знищено бібліотеки й десятки тисяч приватних колекцій, а переможці привласнювали вцілілі книжки». Впродовж Другої світової війни в Європі знищили понад 500 мільйонів книг. Ендрю Петтіґрі пише, що ми – люди книги, ми схильні вважати, що книжки й писемна культура позитивно впливали на світ, а потім розмірковує: «…бомбардування бібліотек і знищення книжок – це завжди трагедія?».


На сторінках цієї праці ви знайдете думки Черчилля, Анни Франк, Мао Цзедуна, який був бібліотекарем, Сталіна, Орвелла, Шелленберга, Стейнбека та багатьох знакових фігур минулого століття.


«Арчибальд Макліш, один із найавторитетніших бібліотекарів ХХ століття, сильно вплинув на американську політику під час Другої світової війни. Макліш швидко зрозумів: якщо США хочуть перемогти у війні, на боротьбу доведеться направити всі доступні ресурси – включно з книжками й бібліотеками».
Дана книга є чудовим екскурсом в історію друкованого слова ХХ століття. А завершує книгу автор розмірковуваннями, чому багато разів анонсована «смерть книги» так і не настає.


Лариса Денисенко — письменниця, правозахисниця про книгу Ендрю Петтігрі: «Це дійсно книга про те, як книжки можуть бути свідками страшних подій і водночас дарувати людям повагу, спокій, ескапізм, надихати і підтримувати. Тому читайте і будьте натхненними».