Підтримайте Україну — перекажіть гроші для ЗСУ

День неспішного мистецтва у Полтавському художньому музеї (галереї мистецтв) імені Миколи Ярошенка


5 квітня 2025 року – День неспішного мистецтва у Полтавському       

художньому  музеї  (галереї  мистецтв)  імені  Миколи  Ярошенка

День неспішного мистецтва, або Slow Art Day  (заснований 2010 року)  —  це щорічна глобальна подія, мета якої — допомогти більшій кількості людей відкрити для себе радість дивитися на мистецтво та навчитися його цінувати. У цьому дусі знайдіть час, щоб побачити обрані твори мистецтва такими, якими вони є, і подумайте над наступними запитаннями:

  • Через 1 хвилину:  Що відбувається в цій роботі? Куди найперше дивиться ваше око? На що передусім ви звертаєте увагу? Чому?
  • Через 2 хвилини: Чому художник міг використати ці кольори?  Які емоції виражаються в цьому творі?
  • Через 3 хвилини: Які засоби чи техніки використав художник? Якби художник був тут з вами, які запитання ви б поставили?
  • Через 4 хвилини: Подивіться на мистецтво під іншим кутом (зблизька, здалеку тощо). Як фізична дистанція змінює ваше сприйняття роботи?
  • Через 5 хвилин: Як би ви назвали цей твір? Чому? Тепер подивіться на етикетку. Чим назва схожа чи відрізняється від тієї, яку ви придумали?

Довідка: У червні 2008 американець Філ Террі, керівник консалтингової фірми у сфері креативних індустрій, який, за його словами,  «бігав» по залах музеїв, не отримуючи від цього особливого задоволення, провів експеримент. Він хотів  дізнатись, що станеться, якщо відвідувачі музею та галереї змінять спосіб знайомства з мистецтвом: замість того, щоб поглинати сотні творів мистецтва за стандартні 8 секунд, повільно оглянути лише кілька. У перший день «повільного мистецтва» він вирішив поглянути  на «Фантазію» Ганса Хоффмана, «Конвергенцію» Джексона Поллока та кілька інших творів мистецтва у рамках виставки «Action / Abstraction» у Єврейському музеї. Філ витратив на споглядання декількох творів цілу годину і йому сподобалось! Як і очікувалося, це був набагато кращий спосіб побачити виставку. Через рік, влітку 2009, Філ Террі продовжив експеримент: він запросив чотирьох людей приєднатися до нього у нью-йоркському Музеї сучасного мистецтва і повільно переглянути невелику кількість робіт. Цей експеримент також виявився успішним. Учасники були у захваті,  відгуки були настільки позитивними, що Філ Террі вирішив поділитися приємністю повільного оглядання мистецьких робіт з іншими:  у жовтні 2009 організував третє тестування, на цей раз із 16 музеями та галереями в США, Канаді та Європі, і таким чином започаткував The Slow Art Day або День неспішного мистецтва. З того часу щорічно, у другу суботу квітня, музеї у різних куточках планети пропонують відвідувачам замість швидкого «сканування» картин зайнятися вдумливим спогляданням, здійснити справжнє «занурення» у мистецтво, відкрити для себе насолоду від глибшого «спілкування» з творами мистецтва. Для цього потрібно спробувати затриматися перед музейним експонатом довше, аніж на середньостатистичні 8-10 секунд. Українські музеї приєдналися до міжнародної акції 2018 року. Наш музей був серед 35 вітчизняних музеїв, які першими підтримали Slow Art Day.