Підтримайте Україну — перекажіть гроші для ЗСУ

Полтавський літературно-меморіальний музей І.П.Котляревського


Час роботи: 9.00—17.00; останній четвер кожного місяця — санітарний день.
Директор: Яременко Руслан Миколайович 

В одному з мальовничих куточків Полтави у старовинному будинку поч. ХІХ ст. що, за переказами, належав поету В.В.Капністу, розташований Полтавський літературно-меморіальний музей І. П. Котляревського, відкритий 28 вересня 1952 р.

Експозиція музею розташована у шести залах. Сьома зала – виставкова, де щомісяця презентується нова виставка з творчого доробку сучасних полтавських митців, цікаві зібрання з приватних колекцій тощо.

Значна кількість унікальних документів та матеріалів розповідає про літопис долі Котляревського, вшанування його пам’яті. Найбільший скарб музею – рукописний архів поета, що майже повністю зберігається у фондах музею.

Письменник виконував чимало різних обов’язків у адміністративних і громадських установах Полтави, 12 років служив у війську, упродовж 25 літ працював наглядачем Будинку виховання дітей бідних дворян, вісім років – піклувальником Полтавських благодійних закладів. Це головні віхи його службової діяльності.

Усе життя Іван Котляревський виявляв інтерес до українського фольклору, любив музику і театр, близько чотирьох років виконував обов’язки головного директора Полтавського театру.

Два експозиційних зали присвячені творчості видатного майстра слова. «Енеїда», «Наталка Полтавка», «Москаль-чарівник» – три твори, котрі заклали підвалини нової української літератури та драматургії. Матеріали музейної збірки розповідають також про театральну та драматургічну діяльність І.П.Котляревського: тут представлені перші видання його п’єс, афіші, запрошення, фото театральних труп та окремих виконавців.

Глибоко висвітлена у музеї тема вшанування пам’яті І.П.Котляревського, починаючи з першої половини ХІХ ст. і до сьогодення.

Безсмертний полтавець здобув справді всенародну славу. Радісно читати слова студентів Полтавського національного педагогічного університету у книзі вражень: «Бажаємо, щоб стежка до музею І.П.Котляревського ніколи не заростала терном байдужості і полином гіркого нехтування. Нехай зростає шана і любов до світлої пам’яті митця!»

Рідне місто Івана Котляревського увічнило пам’ять про видатного поета у назвах вулиці, ліцею, кінотеатру, бібліотеки, парку. У центрі Полтави височить чудовий пам’ятник письменнику, споруджений 1903 р. за проектом скульптора Л. Позена та арх. О. Ширшова коштом доброчинних народних пожертв.

За ініціативою музею заснована Полтавська щорічна міська дитяча літературна премія імені І.П. Котляревського, постійно проводяться літературно-музичні вечори, фестивалі дитячої творчості, презентації нових видань, зустрічі з письменниками, науковцями.