Центральна бібліотека ПМТГ
-
Адреса
-
Телефони
-
Інтернет-Ресурси
Директор: заслужений працівник культури України Дузенко Таміла Андріївна
Бібліотеки ЦБ ПМТГ – територія читання, навчання і дозвілля міської громади
Центральна бібліотека Полтавської міської територіальної громади (далі – ЦБ ПМТГ) - інформаційний, соціокультурний, освітній заклад.
Осередками Полтавської міської територіальної громади, в яких вирує культурне життя, просторами, в яких навчаються і відпочивають, є відділ обслуговування і 31 бібліотека-філія - структурні підрозділи Центральної бібліотеки. До послуг мешканців громади – 4 бібліотеки для дітей, бібліотека сімейного читання, 11 бібліотек для дорослих, 15 філій розташованих в сільській місцевості. Щорічно бібліотеки громади відвідує до 60 тисяч користувачів. Книжковий фонд на 1.01.2024р. складає 487713 примірників.
В 1979 році бібліотеки міста були об’єднані в централізовану бібліотечну систему. В 2021 році, в процесі створення міської територіальної громади централізована бібліотечна система була реорганізована, до міських бібліотек приєднались 15 бібліотек Полтавського району і було створено єдиний заклад - об’єднання бібліотек на чолі з Центральною бібліотекою. Найстарішою в громаді є Ковалівська бібліотека-філія (1876 р.). Міські філії, що входять до складу ЦБ ПМТГ, ведуть свою історію починаючи з 1948 року.
Центральна бібліотека Полтавської міської територіальної громади та її філії беруть активну участь в грантових програмах. З 2009 року їх реалізовано понад 20, зокрема впроваджені проєкти «Бібліоміст»(в рамках ініціативи «Глобальні бібліотеки» БФ Білла і Мелінди Гейтс), проєкти від Ради Міжнародних наукових досліджень та обмінів (IREX), проєкт Міжнародного фонду «Відродження» в рамках Антикризової гуманітарної програми та ін. В 2020 році реалізовано створений спільно з ГО «Промінь світла Полтавщини» проєкт «Дитячий креативний простір B-Zone» в бібліотеці-філії №9 програми «Спільнокошт» і фонду «Відродження» та ін.
Важливим етапом в розвитку міських бібліотек стала участь в місцевих проєктах Бюджету участі. В 2018 році реалізований проєкт-переможець з створення коворкінг-центру в бібліотеці-філіалі №1. В 2019 р. - проект бібліотеки-філіалу №4 по облаштуванню літературно-мистецького простору для зустрічей, творчості, самореалізації полтавців та гостей міста (БібліоХаб).
Бібліотечні заклади відомі за межами міста як місце зустрічей з сучасними українськими письменниками в онлайн і офлайн форматі. У 2021-2022 роках тут реалізований мініпроєкт «ЛітОрбіта «Письменницькі Таємниці» - переможець Бюджету участі 2019 року. Полтава стала першим містом України, мешканці якого мали можливість зустрітися в бібліотеках громади з більше ніж 50 письменниками-нашими сучасниками з усієї країни.
В 2022-2024 рр. Відділ обслуговування Центральної бібліотеки, бібліотека-філія №5 стали учасниками україно-швейцарського проєкту «Діємо для здоров’я» по профілактиці неінфекційних захворювань через книгу і літературу.
Сьогодні Центральна бібліотека Полтавської міської громади та її філії - це заклади, які швидко адаптуються до потреб користувачів, їх запитів. сприяють соціальній взаємодії. Тут безоплатно проводяться майстеркласи для дітей і дорослих користувачів, працюють розмовні клуби, проводяться тренінги, активно використовуються цифрові ресурси. Всі філії мають доступ до інтернету. Послуга доступу користувачам надається безкоштовно. Для роботи користувачів облаштовано 56 робочих місць. У 15 бібліотеках діють вільні Wi-Fi зони.
Бібліотеки громади - це місця, де активно залучають полтавців у громадське життя. Тут працює волонтерський загін «Невтомні бабусі», що виріс з бібліотечного гуртка «Українські вечорниці», і який об’єднує як працівників бібліотек, так і небайдужих полтавців. Знайти можливість творчого самовираження та самореалізації полтавці можуть в 6 клубах за інтересами, 12 гуртках, які працюють в бібліотеках. За рік в бібліотеках проводиться понад 2500 соціокультурних заходів, які відвідує до 30000 мешканців громади. Ведеться активна співпраця з музеями міста, Полтавським обласним осередком Національної спілки майстрів народного мистецтва України, відомими громадськими організаціями: Міжнародною організацією з міграції (МОМ), «Інша жінка», «Об’єднані надією», «Жіночий хаб 2.0», «Діти Чорнобиля», обласною дитячою громадською організацією «Століття краси» та ін.
Про діяльність ЦБ ПМТГ, новини з життя бібліотек можна дізнатися з інформації на сайті «Центральна бібліотека Полтавської міської громади» - https://cbs.poltava.ua, сторінок бібліотек в соціальній мережі Фейсбук.