Управління культури Департаменту культури, молоді та спорту Полтавської міської ради

Українське козацтво

13.10.20, 14:46

Українське козацтво виникло в кінці XV ст. З середини XVI ст. козацьке військо почало впливати на перебіг політичних подій в Україні та Європі.

Збройні формування українського козацтва – козацьке військо, з середини XVIІ ст. стали основою збройних сил Української держави. У своєму розвитку пройшло шлях від невеликих ватаг козаків-уходників до війська європейського рівня.

Важливим етапом у ствердженні української державності стала Запорізька Січ – суспільно-політична та військово-адміністративна організація українського козацтва.

Козацтво взяло на себе найважливіші завдання захисту народу від руйнівних турецько-татарських набігів; згодом стало основною опорою і військовою силою в боротьбі з експансією шляхетсько-католицької Польщі. В процесі цієї боротьби воно згуртувало навколо себе інші національні сили і витворило власну державність – Українську козацьку республіку. Потім, більше ніж століття відстоювало її в боротьбі з московським й російським царизмом.

Козацьке військо, як елемент української державності, послідовно і неухильно знищувалось московським, а згодом російським урядом. Після зруйнування Січі 1775 року козацтво на деякий час продовжило своє існування у вигляді пізньокозацьких формувань. Традиції запорізького козацтва продовжили: Задунайська Січ, Бузьке козацьке військо, Чорноморське козацьке військо (пізніше Кубанське козацтво), Азовське козацьке військо.

Українському козацтву належить особливе місце в історії України та в історичній пам’яті українського народу.

У нові часи нащадки козацьких родів дали значну кількість інтелігенції – діячів українського національного відродження та визвольного руху.

Михайло Грушевський наголошував на тому, що козацтво в Україні, склавшись у певний суспільний клас, в особливий інститут, стало представником національних інтересів народу і взяло на себе будівництво України. Козацько-Гетьманська держава, Гетьманщина зі своєю високорозвиненою системою органів влади та управління стала предтечею розбудови української державності, української національної держави у ХХ сторіччі.

Відродження українського козацтва почалося в умовах демократизації

суспільного життя в Україні. У 1991 р. відбулося об’єднання всіх сучасних козацьких організацій у загальноукраїнську самодіяльну організацію Українське козацтво.

Сучасне українське козацтво – це громадські організації в Україні та поза її межами, що створені з метою відродження традиційних козацьких цінностей, плекання історичної пам’яті про феномен українського козацтва як фундаменту розбудови незалежної Української держави.

День Українського козацтва встановлено відповідно до Указу Президента України Л. Кучми від 7 серпня 1999 р. та відзначається щорічно 14 жовтня.

Державне свято День захисника України встановлене 14 жовтня 2014 р. указом Президента України П. Порошенка з метою вшанування мужності та героїзму захисників незалежності й територіальної цілісності України, військових традицій і звитяг Українського народу, сприяння подальшому зміцненню патріотичного духу в суспільстві та на підтримку ініціативи громадськості.

Всі новини
План роботи
19.10.2020 – 25.10.2020
Афіша
Шукайте нас у соцмережах
Закони України
Полтавська міська рада
Веб-портал відкритих даних
Полтавської міської ради
Міністерство культури та інформаційної політики
Український інститут
національної пам'яті