Управління культури Департаменту культури, молоді та спорту Полтавської міської ради

Про ґендер та ґендерні ролі. Огляд книг у бібліотеці

18.11.20, 13:57

Сьогодні бібліотекарі бібліотеки-філіалу №9 пропонують поговорити про гендер та гендерні ролі - набір суспільних очікувань від чоловіків і жінок, їх сучасне переосмислення.

Багато активістів переконані - патріархат і жорсткі гендерні ролі - це те, що гнітить незалежно від статі і у сьогоднішньому світі здається несправедливим (адже поведінка та прагнення і чоловіків і жінок залежить не лише від статі, але й від походження, культурних, економічних, фізичних чинників).

1

Патріархат накладає на людей не тільки незручність відповідати відведеним їм гендерним ролям, не відхиляючись вліво чи право, але і примушує чоловіків і жінок вимагати від інших чи то "підпорядкування" чи то "поступок" - звідси карикатурні образи «яжмужика» (якого всі повинні слухатись) чи «яжматері» (якій просто всі винні)..

У традиційній моделі гендерних ролей можна помітити також явище непослідовності в приписуванні традиційної поведінки: так чоловікам з приписуваною їм витримкою і надійністю часто пробачають приставання до першої ліпшої дівчини яка проходить повз, тоді як до жінок з традиційною для них емоційністю і експресивністю ставляться суворіше ніж до чоловіків, коли дізнаються,що вони мали багато романтичних партнерів.

Комусь може здаватися, що патріархат надає певні преференції - для жінок можливість бути слабкою і не вирішувати складних побутових задач, для чоловіків - гарантію влади та комфорту - прибраної хати і смачної вечері, однак ви будете покарані ставленням до себе виключно як до гаманця на ніжках, або ж ваша "друга зміна" вдома буде сприйматися як неодмінний атрибут берегині.

Не зважаючи на світову тенденцію до рівності, у багатьох сферах суспільного життя все ще спостерігається гендерна дискримінація: відсутність рівного доступу до освіти, певного роду професій, різні шанси отримувати вищу зарплату, бути виправданим в суді, стати жертвою сімейного насильства, воєнних дій чи кримінальних угрупувань.

Ось чому гендерні дослідження сьогодні набувають популярності. Тому, розглянемо кілька книг присвячених цій тематиці.

2

Нещодавно від фонду Гайнріха Бьолля ми отримали книгу "Інша оптика: генденрі виклики сучасності" та книгу Т. Марценюк "Захисники галактики: влада і криза в чоловічому житті". Ще якийсь час тому ми отримали книгу цієї ж авторки "Чому не варто боятись фемінізму". Про них та інші книги і поговоримо у відео на You-tube-каналі:

"Інша оптика: гендерні виклики сучасності" - поєднання текстів різних авторів про гендерні дослідження у царинах літературознавства, соціології та політології, а також спогади про засновницю гендерних студій в Україні Соломію Павличко.

"Чому не варто боятись фемінізму". Книга допомагає позбутися старих стереотипів про фемінізм, допомагає зрозуміти, що фемінізм - це не про ненависть до чоловіків чи руйнування сімї, а про рівні права, адже саме жінки страждають найбільше від гендерної нерівності. У книзі ідеться також про історію феміністичного руху, фем тренди, активізм та організації, які виступають за рівні права.

"Захисники галактики: влада і криза в чоловічому житті". Деякі дослідники говорять, що чоловічі гендерні ролі жорсткіші за жіночі. Адже суспільство вимагає від чоловіків відповідати різним нормам: успішності, статусності, розумовій, емоційній та фізичній стійкості, вдаватися до ризикованої поведінки. Тому ця книга буде цікавою усім, хто хоче дізнатися про те, що сподіваються від чоловіків, за що їх карають і засуджують, як це позначається на можливостях самореалізації в суспільстві, загальній якості життя.

"Гендер для всіх: виклик стереотипам" - чому слово гендер не таке страшне та як стереотипи впливають на життя. У книзі розглядаються теми гендерної рівності у ринку праці, вихованні, освіті, політиці. Говориться про явища дискримінації і толерантності. Тому, якщо вас бентежить нерівність у суспільстві і ви хочете зробити його кращим - ця книга для вас.

Скарлет Кертіс "Феміністки не носять рожевого та інші вигадки" - розповіді різних жінок про свій досвід та те що для них означає фемінізм.

Запрошуємо до коментарів та дискусії, а ще до ознайомлення з інформацією по темі.

Ресурси: Фейсбук-сторінка "Гендер в деталях", сайт "Повага", одним з найпопулярніших авторів якої є наш земляк, письменник Сергій Осока. Також хочемо звернути вашу увагу на тексти літературознавця й письменника Ростислава Семківа.

Подяка Тамарі Марценюк - авторці книг та дослідниці соціальної та гендерної проблематики в Україні, а також Анні Довгопол - координаторці гендерної програми Представництва Фонду ім. Гайнріха Бьолля в Україні, яка і прислала нам книги.

4

Всі новини
План роботи
16.11.2020 – 22.11.2020
Афіша
Шукайте нас у соцмережах
Закони України
Полтавська міська рада
Веб-портал відкритих даних
Полтавської міської ради
Міністерство культури та інформаційної політики
Український інститут
національної пам'яті